Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej


Foto Galeria
Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek to Wielki Grobowiec, którego ściany wyłożone zostały ludzkimi szczątkami, głównie czaszkami i piszczelami w szacowanej liczbie około 20 tysięcy szczątków. Kaplica posiada kryptę w której również znajdują się ludzkie kości. Kaplica powstała przez inicjatywę  ks. Wacława Tomaszka w roku 1776. Kości zbierano i preparowano przez około 8 lat.
Niestety to miejsce zadumy i czci przestaje takie być. Organizatorzy wpuszczają zbyt dużą ilość osób do zbyt małego pomieszczenia. Podczas „groteskowej” wizyty w kaplicy, w klaustrofobicznym ścisku pod naporem turystów wysłuchałem pani lektor, która opowiadała historię kaplicy pokazując co ciekawsze „eksponaty” czaszek i kości. Druga pani stała wśród ściśniętego na bardzo małej powierzchni tłumu bacznie patrząc czy ktoś nie dotyka ręką kości, bo w tym ścisku można było dotknąć ścian jedynie barkiem – ręką nie, lub nie robi zdjęcia bo przecież to miejsce zadumy i wiecznego spoczynku (niestety nie świadczą o tym wypolerowane przez rzesze turystów czoła czaszek patrzących na to wszystko ze ścian). Trochę rozczarowała mnie wizyta w tym miejscu, gdzie z jednej strony mówi się o zadumie i przemijaniu a z drugiej zaś pozwala na turystyczny przemiał wprowadzając wielkie rzesze turystów i opowiadając groteskowe historie z „eksponatami”. Jak dla mnie miejsce to mocno przereklamowane i nastawione na turystyczny przerób, a nie miejsce czci i zadumy.
autor:Zdrach


Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Czermnej
Kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Czermnej