Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Zamek Wojnowice

Zamek Wojnowice
Foto Galeria

Zamek Wojnowice

Pokaż Zamki i Pałace na większej mapie
W Wojnowicach w województwie dolnośląskim, znajdziemy Gotycko-renesansowy wynurzający się z wody zamek. Urokowi temu miejscu dodaje bardzo ładny utrzymany park. Niegdyś była to obronna siedziba rycerska i jetst to jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Pierwsze wzmianki o Wojnowickim Zamku datuje się na XIV wiek. Na przełomie dziejów należał do różnych rodów śląskich, m.in. von Schellendorf oraz von Krickov. W 1522r. kupił go znany poeta Achatius Haunold, jednak sprzedał dwa lata później Mikołajowi von Schebitz wrocławskiemu mieszczaninowi. Nowy właściciel w latach 1515-1530 rozpoczął przebudowę. Po jego śmierci w 1537 r. nowym właścicielem została żona Jakuba Bonera. Dla niej małżonek przekształcił zamek w modną renesansową rezydencję. Po jego śmierci w 1572 r. Lukrecja wyszła ponownie za mąż za Andreasa Hertwiga, radcę Królewskiej Śląskiej Komory Fiskalnej i ziemianina. On to kontynuował dzieło swego poprzednika. W roku 1576 Wojnowice wróciły w ręce rodu von Schebitz. Szesnaście lat później zostały odkupione przez synów Jakuba Bonera od Fryderyka von Schebitz. Przez lata było jeszcze kilku właścicieli. Ostatnimi prywatnymi właścicielami była w latach 1940-1945 rodzina von Livonius.
Podczas zawieruchy spowodowanej II wojną światową zamek uległ zniszczeniu i pozbawiony właściciela podzielił losy mu podobnych zabytków. Niszczejący zamek był wielokrotnie plądrowany.  W wyniku kradzieży przepadły na zawsze wszystkie elementy wyposażenia wnętrz ostał się tylko drewniany strop na parterze i kamieniarka. Dopiero w  latach 1961-1984 wykonano na zamku prace renowacyjne. Nowym właścicielem jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które oprócz hotelu i restauracji ma tutaj Dom Pracy Twórczej.
Obecnie malowniczo położony obiekt jest oblany fosą, budowlę ponadto otacza duży ogród, który świetnie nadaje się na spacer, a nawet na rozpalenie ogniska. Hotel znajdujący się w zamku oferuje wygodne miejsca noclegowe, działa w nim również kawiarnia.

Źródło
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Wojnowice