Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze

Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze
Foto Galeria

Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze

Pokaż Zamki i Pałace na większej mapie
Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze
Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze, a raczej to, co z niego zostało, znajdziemy w Kamiennej Górze. Po dojściu na miejsce naszym oczom ukazują się zarośnięte ruiny niegdyś pięknego zamku.

Z zamkiem związana jest legenda.
Ongiś podczas wojny toczonej w XIV w. przez księcia Bolko II z czeskim królem Janem Luksemburczykiem, Czesi zajęli gród wraz z pierwszym zamkiem. Bolko nie mógł stracić tak ważnej warowni.  Postanowił ją odbić, wymyślił więc podstęp. Wiedząc, że Czesi okupujący zamek będą prędzej czy później potrzebować paszy dla koni. Zorganizował więc dostawę, a wozach, pod sianem ukrył swych wojów. Czesi, tak jak się spodziewał Bolko, napadli na jadącą karawanę i czym prędzej wprowadzili ją do miasta. Po przekroczeniu murów miasta, polscy wojowie wyskoczyli z wozów i opanowali bramę. Po jej otwarciu wpuścili resztę czekającego wojska Bolka. Po zażartej walce Bolko wraz ze swoja załogą opanował gród i zamek. Dodam, że historia ta nie jest tylko legendą lecz wydarzyła się naprawdę. Inne podanie głosi, że pierwszy nie istniejący już zamek, zbudowali w tym miejscu templariusze w XIII wieku.

Rys Historyczny

Obecny Zamek powstał na początku XVI wieku. Wybudowano go w stylu renesansowym. Pierwszym właścicielem był Hans von Dyherna,  po nim w połowie XVIII wieku przeszedł na własność hrabiego von Promnitz, który w 1765 roku podarował go swojemu siostrzeńcowi, hrabiemu Christianowi Friedrichowi zu Stolberg-Wernigerode. Najważniejszym wydarzeniem odbywającym się w tym miejscu było wesele Armgardy hrabiny zu Stolberg-Wernigerode, damy dworu niemieckiej cesarzowej, córki Udo hrabiego zu Stolberg-Wernigerode, ówczesnego właściciela zamku. Jej wybrankiem był komandor-podporucznik Oskar hrabia von Platten zu Hallermund. W uroczystości 11 stycznia 1904 roku uczestniczył sam cesarz Wilhelm II, a uroczystość weselna była jedną z najbardziej znanych i najczęściej opisywanych w ówczesnych Prusach. Budowla pozostawała w rękach rodziny zu Stolberg-Wernigerode aż do 1945 roku. Zamek uległ zniszczeniu strawiony przez pożar w 1964. Obecnie zarośnięty pozostaje w stanie ruiny.


tekst na podstawie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Grodztwo_w_Kamiennej_G%C3%B3rze
http://zamki.res.pl/kamiennag.htm