Pałac Niemojowskich w Nowych Śliwnikach


Pokaż Zamki i Pałace na większej mapielokalizacja
Pałac Niemojowskich w Nowych Śliwnikach
Foto Galeria 2008

Pałac Niemojowskich
Neogotycki pałac-zamek wybudowany w latach 1848-1850, prawdopodobnie według projektu Karola Würtemberga dla Jana Nepomucena Niemojowskiego. Rozbudowywany w 1898 dla Wincentego Niemojowskiego. Posiada nieregularną bryłę o 2-3 kondygnacjach, z 4 narożnymi wieżami. Pałac otacza dobrze utrzymany park krajobrazowy o powierzchni 10,5 ha. W 1887 roku otoczono go częściowo strzyżonym żywopłotem z głogu, dzikiej róży i bzu. Zdewastowany w okresie PRLu oraz latach późniejszych. Wnętrza niegdyś bogato wyposażone dziś świecą pustkami. Po komnacie historycznej, salonie z bilardem czy bibliotece nie został żaden ślad. Według legendy w podziemiach pałacu schowana jest broń, która miała zostać przerzucona do ówczesnego Królestwa Polskiego. Tajemnice te nigdy nie zostały odkryte przez ówczesne władze pruskie. Nawet dzisiaj nie znamy całej prawdy na ten temat- rozbudowana sieć piwnic została zagruzowana. W pałacu bywały takie osobistości jak Lipscy, Skórzewscy, Jan Pruski, Teofil Morawski herbu Korab, Wit Górzeński czy Antoni Szczaniecki. Jan Nepomucen Niemojowski zmarł w 1873 roku i został pochowany wraz z żoną za prezbiterium kościoła w Skalmierzycach. Na nagrobku herby rodowe. Obecnie pałac jest remontowany.
Wejście na teren parku jest możliwe za zgodą właściciela. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować Wlaścicielowi za umożliwienie mi wykonania fotografii!
Wśród drzewostanu najczęściej występuje jesion wyniosły, grab pospolity, kasztanowiec oraz lipa drobnolistna. Wiele drzew posiada walory pomnikowe.
Kilka razy w roku organizowane są tutaj zawody jeździectwa.

Ÿród³o;http://www.galeriawielkopolska.info/sliwniki.html
Pałac Niemojowskich w Nowych Śliwnikach
Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com