Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Pałac w Wziąchowie Wielkim Dworek pod Herbem

Pałac w Wziąchowie Wielkim Dworek pod Herbem
Foto Galeria

Pałac Wziąchowo Wielkie - Dworek pod Herbem

Dość ciekawy dworek znajdziemy w
Wziąchowie Wielkim
. Jest to dwór z XVIIIw przebudowany w 1830r, odremontowany, z pięknym obejściem (ogrodem, parkiem, stawem, miejscem na grilla i ognisko) . Budynek na rzucie prostokąta, ma charakter klasycystyczny, z dość ciekawym mansardowym dachem. Obecnie mieści się tu ośrodek konferencyjny o nazwie Dworek Pod Herbem; pełni on również funkcje agroturystyczne.  

Historia dworu i majątku we Wziąchowie Wielkim.
Pierwsze wzmianka o miejscowości pochodzi z 1562r. W dokumentach z tego roku występuje Hans Wssaschoffski z Wssaschowa – Wziąchowa Wielkiego. Kolejno wieś przechodzi w posiadanie rodziny von Haugwitz. Wioska jeszcze kilkakrotnie zmieniała właścicieli a byli nimi Pawel Chrystian von Friemel, rodzina von Planitz, von Woyers, von Lipinski, Karol August Ferdynant, ród von Luttwitz, w XIXw majątek nabył Jozef Joachim Leszczyc de Pierzno Koszutski i wybudował około 1830r nową rezydencję. Kolejnym właścicielem był w roku 1921 Hans Hainrich von Wechmar auf Zedlitz. Rok 1930 przyniósł wykup i  rozparcelowanie majątku przez państwo, sama rodzina Wechmar posiadała dwór jeszcze do 1945r. Dwór nie uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej, poza herbem który został ostrzelany dla zabawy przez wojska armii czerwonej. Ślady po kulach można oglądać do dziś. Po wojnie w czasach Polski Ludowej pałac został przekazany Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu i urządzono w nim mieszkania dla pracowników. Skończyły się czasy PGR-u i niezamieszkały w latach 90-tych pałac zaczął popadać w ruinę. Pewnie do dziś podzielił by los pałacu z Wziąchowa Małego, który obecnie jest totalnie zniszczony, jednak w 1995r prywatny inwestor zakupił pałac, wyremontował go i przywrócił jego dawną świetność. Dziś pałac pełni funkcje agroturystyczne, można w nim wynająć pokoje, zorganizować konferencje czy imprezę okolicznościową. 
autor:Zdrach

Pałac w Wziąchowie Wielkim Dworek pod Herbem

Pokaż Zamki i Pałace na większej mapie