Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylkoKalisz


Pokaż All na większej mapielokalizacja


Kalisz

- miasto w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Prosną. Drugie pod względem wielkości miasto województwa wielkopolskiego. Przyjmuje się, że jest to najstarsze miasto w Polsce. Obecnie jest miastem na prawach powiatu i siedzibą powiatu kaliskiego ziemskiego.

Wczesnośredniowieczny gród na Zawodziu (IX/X-XIII w.) należał do największych piastowskich ośrodków grodowo-miejskich. Po 1233 r. książę Śląski Henryk Brodaty przeniósł centrum osadnicze Kalisza na północ od Zawodzia, na nowe miasto.

Prawa miejskie na bazie prawa magdeburskiego Kalisz otrzymał między latami 1253-1260.
Około 1257 r. Książę Bolesław Pobożny ulokował Kalisz na prawie średzkim. Wewnętrzną przestrzeń miasta cechował wrzecionowaty układ 2 ulic handlowych, przeciętych systemem przecznic, z centralnie usytuowanym prostokątnym rynkiem.

Rozkwit miasta przypadł na XV i XVI w. Niebagatelny wpływ na architektoniczne i intelektualne oblicze miasta miało sprowadzenie doń Jezuitów (1583 r.) oraz fundacja kolegium i kościoła dokonana przez Arcybiskupa Gnieźnieńskiego Stanisława Karnkowskiego.

Liczne wojny i pożary w XVII i XVIII w. zahamowały rozwój Kalisza. Tragiczny był zwłaszcza rok 1792, kiedy to wielki pożar strawił bez mała całe miasto.

Po upadku Księstwa Warszawskiego w 1815 r. Kalisz znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. Jako jedno z większych miast Kongresówki stanowił ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny.

w czasie I wojny światowej miasto zostało prawie całkowicie zniszczone ostrzałem artyleryjskim i poprzez podpalenia przez wojska niemieckie pod dowództwem majora Hermanna Preuskera.

Podczas II Wojny Światowej Kalisz wcielony został do tzw. Kraju Warty. Okupacja przyniosła represje i prześladowania. Szczególnie bezwzględnie obeszli się hitlerowcy z ludnością Żydowską, stanowiącą do 1939 r. 1/3 ogółu mieszkańców miasta.

Lata powojenne zaznaczyły się rozbudową przemysłu, infrastruktury miejskiej oraz rozwojem społeczno-kulturalnym.


Legenda o kaliskiej DorotceStarosta zamku kaliskiego miał piękną córkę Dorotkę. Kochał ją bardzo i pragnął jej szczęścia. Chciał ją dobrze wydać za mąż, za takiego kandydata, który będzie nie tylko zamożny i mądry, ale za takiego, dla którego będzie przychylne serce Dorotki. Dziewczyna jednak nie paliła się do zamążpójścia. Żaden z przedstawionych kandydatów nie przypadł jej do gustu. Siedziała samotnie w swojej komnacie na daremnie wyczekując tego jedynego.

Dorotka nie lubiła strojnych sukni ani czepców, miała wszakże upodobanie w misternie zdobionych trzewiczkach. Starosta spełniał prośby córki i każdego miesiąca na jego rozkaz przyprowadzano do zamku szewczyka Marcinka, który jak żaden majster w mieście potrafił wyszywać złotą i srebrną nicią cudne wzory na damskich trzewiczkach.

Zdarzyło się pewnego razu, że król wysłał starostę w długą i niebezpieczną podróż z ważną misją. Mijały miesiące, a starosta nie wracał. Nastał w Kaliszu czas głodu i zarazy. Ludzie padali na ulicach jak muchy. Tylko Marcinek niezmiennie każdego miesiąca nie zważając na szalejące w mieście „morowe powietrze” wędrował do Dorotki na zamek i pracowicie szył dla niej nowe buciki. W czasie tych spotkań młodzi się w sobie zakochali, zaczęli spędzać ze sobą coraz więcej czasu, a to nie mogło ujść uwagi zamkowej straży.

Pewnego razu urządzono na szewczyka zasadzkę, a kiedy ten próbował uciec, spadł z zamkowych murów i zginął na miejscu. Wkrótce po śmierci Marcinka powrócił na zamek starosta. Tak bardzo zagniewał się na córkę, że rozkazał zamurować ją w jednej z zamkowych baszt, gdzie dziewczyna umarła z głodu. 
Po jej śmierci zamykano w baszcie złe i występne dziewczyny, które potem nazywano Dorotkami, a z czasem samą basztę też nazwano Dorotką.
źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalisz
http://www.odleglosci.pl/mapa,polski,Kalisz,opis,1.html
http://regionwielkopolska.pl/kultura-ludowa/legendy/legenda-o-kaliskiej-dorotce.html

Kalisz Foto Galeria 2008

Kalisz Foto Galeria 2008 Kalisz Foto Galeria 2008 Kalisz Foto Galeria 2008
Przedmieście Kalisza Przedmieście Kalisza Przedmieście Kalisza Przedmieście Kalisza

Przedmieście Kalisza

Kalisz Wyprawa Po Bursztyn 2010 Kalisz Wyprawa Po Bursztyn 2010 Kalisz Wyprawa Po Bursztyn 2010

Kalisz Wyprawa Po Bursztyn 2010

Katedra św Mikołaja Biskupa w Kaliszu Katedra św Mikołaja Biskupa w Kaliszu Katedra św Mikołaja Biskupa w Kaliszu

Katedra św Mikołaja Biskupa w Kaliszu

Kościół św Józefa w Kaliszu Kościół św Józefa w Kaliszu Kościół św Józefa w Kaliszu

Kościół św Józefa w Kaliszu

Zamek w Kaliszu Zamek w Kaliszu Zamek w Kaliszu

Zamek w Kaliszu

Teatr w Kaliszu Teatr w Kaliszu Teatr w Kaliszu

Teatr w Kaliszu

Stary Cmentarz w Kaliszu Stary Cmentarz w Kaliszu Stary Cmentarz w Kaliszu

Stary Cmentarz w Kaliszu

Rezerwat Archeologiczny "Zawodzie" Rezerwat Archeologiczny "Zawodzie" Rezerwat Archeologiczny "Zawodzie"

Rezerwat Archeologiczny "Zawodzie"

Weekend Celtycko - Irlandzki na Zawodziu w Kaliszu 2010 Weekend Celtycko - Irlandzki na Zawodziu w Kaliszu 2010 Weekend Celtycko - Irlandzki na Zawodziu w Kaliszu 2010

Weekend Celtycko - Irlandzki na Zawodziu w Kaliszu 2010