Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Szlak Niedostępnych i Ciekawych Miejsc Miasta Krotoszyna

Szlakiem niedostępnych i ciekawych miejsc miasta Krotoszyna


Celem projektu jest stworzenie interaktywnego szlaku pieszo-rowerowego, prowadzącego użytkownika obok na co dzień niedostępnych i zagadkowych miejscach naszego miasta Krotoszyna. Sam, realizując swoje hobby, odkrywam te miejsca i chcę podzielić się nimi z innymi.
Trasa szlaku jest zoptymalizowana na urządzenia z systemem Android, które posiadają zainstalowaną aplikację Mapy Google. Projekt ma na celu popularyzację technologii rozszerzonej rzeczywistości u mieszkańców miasta i u przybyłych gości. Ponadto koncepcja nowego szlaku popularyzuje aktywny wypoczynek, determinuje do poznawania historii naszego miasta, uczy, daje ciekawą alternatywę na spędzanie wolnego czasu oraz daje możliwość zobaczenia na zdjęciach miejsc, na co dzień niedostępnych, o których krąży wiele lokalnych legend.
Mechanika Działania
Z założenia trasa szlaku jest wirtualna i opiera się na popularnej aplikacji Google Maps. Skierowana jest do użytkowników posiadających urządzenia z systemem Android. Osoba chcąca przebyć zaproponowany szlak, skanuje Qr-code ze strony tytułowej. Po zeskanowaniu kodu zostaje wyświetlony adres mapy. Po kliknięciu na adres na ekranie smartphona i zastosowaniu się do instrukcji, wyświetla się aplikacja Gogle Mapy z trasą szlaku. Dzięki temu po włączeniu GPS użytkownik zna swoją lokalizacje względem zaznaczonej trasy i może się po niej poruszać. Poza zaznaczoną trasą, na mapie umieszczone są miniaturowe zdjęcia niedostępnych obiektów w ich poglądowej lokalizacji. Gdy użytkownik dotrze do danego miejsca może oglądnąć kilka zdjęć z wnętrza niedostępnego miejsca, a gdy jest bardziej zainteresowany danym obiektem może uruchomić link prowadzący go do strony internetowej z kompleksową fotogalerią ukazującą na zdjęciach wszystkie zakamarki danego obiektu.
Informuje, że korzystanie z „Szlaku Niedostępnych Miejsc”  związane będzie z pobraniem pakietów danych na urządzenie mobilne i może wiązać się z opłatami za transfer danych u operatora komórkowego
.
Autor: Leszek Zdrach
Kontakt: leszekzdrach@gmail.com
www.rodzinna-turystyka.pl
Link do mapy

Jak pobrać mapę na swój telefon


- Pobieramy ze sklepu Google Play darmową aplikacje typu Skaner QR
- Za pomocą pobranej aplikacji skanujemy  kod z przedniej  strony ulotki
- Aplikacja po zeskanowaniu kodu przekieruje nas do mapy.
W przykładowej aplikacji o nazwie „QR Scanner” wygląda to tak:
Skanujemy kod   -   Klikamy w link   -    Aplikacja otwiera mapę   -     Wybieramy aplikacje do otwarcia mapy

Jak wczytać mapę:


- otwieramy aplikacje Google Mapy 
- ważne aby aplikacja była zaktualizowana
- wchodzimy w menu i wybieramy:   Opcje, następnie Twoje miejsca (1), przechodzimy do zakładki Mapy (2) i wybieramy interesująca nas mapę (3).  Poprawny widok interfejsu programu (4) ważne żeby żadna z dodatkowych opcji nie była zaznaczona.

Jak korzystać z mapy:


Po wczytaniu mapy włączamy GPS w celu poznania swojej lokalizacji względem punktów oznaczonych na mapie. Po szlaku niedostępnych miejsc możemy poruszać się zasugerowaną czerwoną drogą lub odwiedzać punkty w dobrowolnej kolejności (o naszej pozycji względem mapy informuje GPS).
Wszystkie punkty szlaku są miejscami niedostępnymi turystycznie i w większości wstęp do nich jest zakazany. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości, po dotarciu do zaznaczonego punku możemy zajrzeć do wnętrza niedostępnego obiektu wyświetlając zdjęcia na ekranie smartfonu.
W tym celu naciskamy na ikonę obiektu (1),  u dołu ekranu pojawi się nazwa obiektu (2),  aby rozwinąć panel informacyjny, naciskamy na nazwę lub przesuwamy  po ekranie do momentu pojawienia się panelu informacyjnego (3).
Znajdziemy tu galerię kilku zdjęć (4) które wyświetlą się na całym ekranie po naciśnięciu na nie. Możemy również przejść do strony internetowej, na której znajdziemy pełną galerię fotografii z danego obiektu. W tym celu przyciskamy na adres strony (5)