Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Lot samolotem w ciąży – co warto wiedzieć i jak się przygotować?

Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?

 

Jeśli jesteś w ciąży i szykujesz się na podróż samolotem, przede wszystkim omów to ze swoim ginekologiem. Kiedy ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań do podróży, lot będzie dla Ciebie całkowicie bezpieczny. Pamiętaj jednak, że latanie samolotem jest dozwolone dla ciężarnych do ukończenia 36. tygodnia ciąży pojedynczej, a w przypadku mnogiej – do 32. tygodnia.

Do 32. tygodnia ciąży kobiety mogą podróżować samolotem bez żadnych dodatkowych dokumentów poza książeczką ciąży. Warto jednak wiedzieć, że po tym czasie do wejścia na pokład samolotu niezbędne może okazać się zaświadczenie medyczne wypełnione przez ginekologa. Możesz poprosić o nie także na wcześniejszym etapie ciąży, zwłaszcza jeśli lecisz do kraju, w którym przepisy dotyczące ciężarnych na pokładzie są bardziej rygorystyczne.

 

Jak przygotować się na lot samolotem w ciąży?

 

Zacznij od zaplanowania wygodnego transportu na lotnisko, zwłaszcza jeśli znajduje się ono daleko od Twojego miejsca zamieszkania. W ciąży podróżowanie pociągami czy autobusami, szczególnie z dużą ilością bagażu, może być męczące i trudne, dlatego najlepiej dojechać na lotnisko własnym samochodem. Jeśli chodzi o parking Berlin Brandenburg, lotnisko Chopina w Warszawie, czy inne duże porty lotnicze umożliwiają zostawienie samochodu na terenie lotniska lub poza nim.

Latanie samolotem w ciąży jest dozwolone dla kobiet, które przechodzą ten czas bez komplikacji i z dobrym samopoczuciem. Warto jednak wiedzieć, że nawet kiedy wszystko przebiega książkowo, istnieją pewne ograniczenia co do tygodnia ciąży, w którym nie zaleca się już podróżować przyszłym mamom. Jak bezpiecznie i wygodnie zorganizować taką podróż? Co należy wiedzieć o podróżowaniu samolotem w ciąży jeszcze przed wylotem?

Parkingi komercyjne ulokowane w bezpośrednim towarzystwie lotniska są znacznie tańsze niż parking na jego terenie. Co ciekawe, oprócz niższej ceny oferują one więcej usług dodatkowych, w tym nawet takich jak mycie samochodu, kontrola techniczna stanu pojazdu, czy transport podróżujących wprost pod halę odlotów. Oferty parkingów komercyjnych znajdziesz i porównasz w serwisie Parkos.

Pamiętaj również o wygodnym i elastycznym ubraniu. Niezbędne jest także zabranie ze sobą odpowiedniej ilości wody, którą ciężarne powinny wypijać w dużych ilościach każdego dnia. Najlepiej kupić wodę butelkowaną na lotnisku w strefie bezcłowej, omijając w ten sposób ograniczenia związane z ilością płynów, jakie można przewozić w swoim bagażu.

 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla ciężarnych kobiet

 

Najwięcej wątpliwości budzi zwykle konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa. W samochodzie ciężarne są zwolnione z tego obowiązku, jednak podczas lotu sprawy mają się inaczej. Pasy w samolocie są skonstruowane w taki sposób, aby można było je wygodnie zapiąć na wysokości bioder. Odpowiednio zapięte, nawet w momencie szarpnięcia, nie powinny uciskać ciążowego brzucha. Pamiętaj, by zapiąć je przed startem i lądowaniem samolotu zgodnie z zaleceniami obsługi pokładowej.

Podróżowanie samolotem w ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepów i obrzęków nóg. Żeby je zminimalizować, podczas lotu pij odpowiednią ilość czystej wody i staraj się wykonywać drobne ćwiczenia takie jak częste zginanie nóg. Przy długiej podróży co około 30 minut możesz przespacerować się po pokładzie samolotu. Jeśli ryzyko obrzęków jest w Twoim przypadku wysokie, lekarz może zalecić Ci założenie skarpet uciskowych na czas lotu.