Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Kolonie dla dzieci, czyli świetna przygoda i szkoła samodzielności

To już kolejny rok, kiedy zastanawiasz się nad posłaniem dziecka na kolonie letnie? Tym razem nie odkładaj decyzji i zafunduj pociesze atrakcyjne wakacje bez rodziców. Jeśli dziecko potrafi zadbać o swoją higienę, spakować się, jest relatywnie odpowiedzialne i towarzyskie, to może pojechać na samodzielne wakacje, oczywiście pod opieką wykwalifikowanych wychowawców. Sprawdź, dlaczego warto posłać pociechę na kolonie dla dzieci.

Wakacje z rówieśnikami

Podstawowym powodem, dla którego dobrze jest zafundować dziecku wyjazd kolonijny, jest stworzenie mu w ten sposób warunków do wypoczynku w grupie rówieśniczej. Dziecko, które chodzi już do szkoły, coraz bardziej preferuje aktywności z kolegami, przedkładając je na spędzanie czasu z rodzicami. Jest to zupełnie naturalny proces, w który wyjazd kolonijny idealnie się wpisuje.

Brak czasu na nudę

Współczesne kolonie w niczym nie przypominają tych organizowanych 30-40 lat temu. Przede wszystkim są to imprezy szczegółowo zaplanowane, z bardzo bogatym programem zajęć – zwłaszcza dotyczy to kolonii tematycznych, na przykład artystycznych, RPG, Harry Potter, LEGO itd.

Dzięki obfitemu programowi dziecko spędza wyjazd aktywnie, rozwija swoje zainteresowania i umiejętności, nie mając czasu na nudzenie się.

Pierwsza lekcja radzenia sobie w różnych sytuacjach

W koloniach biorą udział dzieci z różnych środowisk, o różnych charakterach i emocjach. Jest rzeczą zupełnie normalną, że w grupie rówieśniczej pojawiają się sytuacje konfliktowe, z którymi dzieci muszą sobie poradzić – czy to samodzielnie, czy przy udziale wychowawcy. Takie doświadczenia są bardzo cenne i zaprocentują w przyszłości, nie tylko podczas następnych wyjazdów kolonijnych, ale też w szkole i w dorosłym życiu.

Usamodzielnienie się

Wielu rodziców posyła dzieci na kolonie właśnie po to, aby przeszły „szkołę życia”. Oczywiście nie można demonizować wyjazdów kolonijnych – te współczesne są nastawione przede wszystkim na świetną zabawę, radość, aktywne i kreatywne spędzanie czasu.

Zawsze jednak pojawiają się tutaj elementy usamodzielnienia. Dziecko musi przecież samo się spakować, umyć, zaścielić łóżko, gospodarować kieszonkowym, dopasować do grupy rówieśniczej itd. Jeśli czujesz, że to wszystko przyda się Twojemu dziecku, to jest to idealny moment na zafundowanie mu wyjazdu kolonijnego.

Nie ma się czego bać!

To zrozumiałe, że lekko przeraża Cię wizja posłania dziecka na wakacje bez rodziców. Uwierz jednak, że nie ma w tym nic strasznego. Owszem, pojawi się lekki dreszczyk emocji, także tęsknota, natomiast nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli postawisz na sprawdzonego, zaufanego organizatora, to możesz mieć pewność, że pociecha spędzi fantastyczne wakacje i wróci do domu z szerokim uśmiechem na twarzy.

Gdzie szukać kolonii dla dzieci?

Kolonie dla dzieci organizuje wiele podmiotów turystycznych specjalizujących się w imprezach dziecięcych i młodzieżowych. Warto kierować się przede wszystkim renomą organizatora, opiniami innych rodziców i samych kolonistów – można je łatwo znaleźć w Internecie. Na pewno dobrze będzie podpytać znajomych rodziców, którzy już posyłali dzieci na kolonie, czy byli zadowoleni z poziomu organizacji imprezy.

Jednym z najbardziej renomowanych organizatorów kolonii dla dzieci w Polsce jest Kogis. To doświadczony organizator, który ma w swojej ofercie kilkadziesiąt atrakcyjnych imprez tematycznych – m.in. kolonie sportowe, taneczne, w siodle, artystyczne i wiele innych. Z pełną ofertą możesz się zapoznać na stronie internetowej kogis.pl.