Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Bodrum w Turcji - najciekawsze atrakcje turystyczne

Bodrum to niewielkie miasto w południowej Turcji, które stale zyskuje sobie coraz to większą sławę jako prestiżowy kurort turystyczny. Faktem jest, że miejscowość głównie znana jest ze świetnej bazy gastronomicznej, a także bogatego życia nocnego. Aczkolwiek w Bodrum nie brakuje także zabytków oraz wielu, innych atrakcji. Które z nich są więc warte zobaczenia? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który napisaliśmy wspólnie z Marcinem Rybackim - redaktorem naczelnym portalu turystycznego!

1. Zamek świętego Piotra na skalistym klifie

Zamek świętego Piotra jest jedną z tych atrakcji, której nie można pominąć spędzając wczasy w Bodrum. Warto wiedzieć, że obecnie z zamku pozostały jedynie świetnie zachowane ruiny, na tle których szczególną uwagę przyciągają górujące nad bryłą wieże. Zgodnie ze źródłami historycznymi, zamek ten miał zostać wzniesiony przez zakon Joannitów około XV wieku. Przez kolejne lata, zamek był traktowany jako budowla obronna i wielokrotnie był świadkiem ataków najeźdźców z różnych stron. Co ciekawe, obecnie kompleks zamkowy został przekształcony, a w jego salach, które się zachowały, zorganizowano wystawy inne atrakcji kurortu - Muzeum Archeologii Podwodnej. Warto zwrócić uwagę na lokalizację zamku, który znajduje się na niskim klifie w otoczeniu wód Morza Egejskiego.

2. Plaża Halk

Bodrum jest słynnym kurortem w Turcji, aczkolwiek posiada tylko jedną plażę, która zlokalizowana jest w centrum miasteczka. Mowa tu o plaży Halk. Oczywiście, w najbliższej okolicy miast można znaleźć wiele więcej fragmentów piaszczystego wybrzeża. Jednak plażę Halk trzeba odwiedzić chociażby z uwagi na to, że jest to jedyna plaża kamienista w Bodrum i regionie. Dostępne są na niej leżaki, parasole, a także sklepiki i bary.

3. Turecki bazar w Bodrum

Chyba każdy już doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia tureckich bazarów. Są one gwarne, kolorowe, a co najważniejsze, są one także po brzegi wypełnione lokalnymi produktami. W Bodrum lokalny bazar zlokalizowany jest praktycznie w samym centrum. Można tam znaleźć dosłownie wszystko - od tureckiej ceramiki, przez dywany, aż po aromatyczne przyprawy i starocie. Baza w Bodrum jest paradoksalnie jedną z największych atrakcji turystycznych, szczególnie dla osób, które poszukują oryginalnych pamiątek ze swojego wyjazdu. 

4. Antyczny Teatr w Bodrum

Kolejną ciekawą atrakcją w Bodrum, która znajduje się nieco poza ścisłym centrum miasta, jest antyczny teatr. Mowa tu o słynnej budowli, która jest pozostałością po okresie starożytnym. Do dzisiejszych czasów zachowane zostały jego ruiny, niemniej jednak reprezentują one sobą świetny stan. Turyści mogą zwiedzić nie tylko zachowaną scenę główną, ale także nieco bliżej przyjrzeć się dawnym miejscom dla gości. Tej atrakcji w Bodrum nie można pominąć!

5. Ruiny mauzoleum w Halikarnasie

Mauzoleum w Halikarnasie jest zaliczane do grona siedmiu cudów świata antycznego. Analogicznie mauzoleum jest grobowcem należącym do Mauzolosa. Sam budynek został wzniesiony - zgodnie ze źródłami - w 350 roku przed naszą erą. Niestety, w pierwotnej formie słynne mauzoleum nie doczekało czasów obecnych. Budynek stopniowo popadał w ruinę, aż finalnie turyści mogą podziwiać jedynie fragmenty fundamentów. Co jest jednak ciekawe, surowce pochodzące z mauzoleum służyły Joannitom do wzmacniania zamku świętego Piotra, w czasach, kiedy pojawiło się zagrożenie muzułmańskim najazdem.

6.  Malowniczy port i marina w Bodrum

Bodrum jest malowniczym miasteczkiem, usytuowanym tuż na przeciwko greckiej wyspy Kos. Jest to również jeden z ważniejszych portów w tej części Turcji. Będąc w mieście nie można odmówić sobie przyjemności odwiedzenia mariny i portu, który tętni życiem praktycznie o każdej porze dnia i nocy. To tam zawijają luksusowe statki oraz kutry rybackie. W okolicy rozciąga się także nadmorska promenada usłana palmami i egzotycznymi drzewami. W porcie można także znaleźć wiele restauracji oraz klubów nocnych, a także zdecydować sie na zorganizowany rejs łodzią wzdłuż malowniczego wybrzeża. Malowniczy port wraz z mariną również są jedną z największych atrakcji iw Bodrum, które trzeba koniecznie odwiedzić podczas pobytu w mieście.