Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jak zwiedzać Kraków i dobrze się przy tym bawić? My wiemy!

Jak się dostać do Krakowa i gdzie w nim zamieszkać? Sprawdź przytulny hostel w Krakowie

Kraków jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym z pozostałą częścią Polski. Można się tu dostać własnym autem (autostradą A4 lub drogami krajowymi), autobusem, pociągiem lub samolotem. Miasto ma dobrą komunikację miejską i poruszanie się po nim trzeba uznać za komfortowe.

Mimo to warto znaleźć sobie na czas pobytu w centrum grodu Kraka. To stąd jest najbliżej do najważniejszych zabytków i ciekawych miejsc. Centralne położenie to także dobra baza wypadowa na obrzeża. Na uwagę zasługuje hostel w Krakowie Draggo House (https://draggo.house/pl/), który za przystępną cenę oferuje wygodny nocleg i liczne udogodnienia: szafki, darmową pościel i ręczniki, smart tv, wygodną strefę wspólną, dostęp do darmowego WiFi i inne. Goście cenią też klimatyzację i możliwość łączenia łóżek oraz grube materace termoaktywne.

Przede wszystkim jednak na uwagę zasługuje lokalizacja – aby dostać się na Rynek, wystarczy dwuminutowy spacer. Na Wawel jest niewiele dalej, zaledwie kwadrans piechotą. Jeśli priorytetem w czasie wycieczki jest tani i wygodny hostel w Krakowie, który posłuży za nocleg i bazę wypadową, to Draggo House zasługuje na miano numeru jeden.

Co można zwiedzać w Krakowie?

Tak postawione pytanie można uznać za nieco prowokacyjne, bo lista miejsc, które można, a nawet trzeba zobaczyć w Krakowie, jest bardzo długa.

Kto przybywa do miasta po raz pierwszy, na pewno zechce zobaczyć Wawel, Sukiennice, Rynek, Kopiec Kościuszki.

Niewątpliwe warto też udać się do dzielnicy żydowskiej i do Nowej Huty, wzorcowego osiedla z okresu PRL-u, dziś określanego mianem zielonej części Krakowa. Ciekawostką są podziemia krakowskie, które także można zwiedzać. Dzieci na pewno zechcą zobaczyć jaskinię smoka wawelskiego.

Kraków to także zabytkowa architektura, wśród której na pewno trzeba wymienić Kościół Mariacki.

Aby poczuć klimat miasta, koniecznie trzeba wybrać się na Planty i zobaczyć Barbakan.

Zapewne na jednej wyprawie się nie skończy, bo Kraków kryje wiele tajemnic, niektórych nie znają nawet wieloletni mieszkańcy!

Jak zwiedzać Kraków, żeby się dobrze bawić? Wypróbuj gry miejskie w Krakowie!

Klasyczne zwiedzanie miast to po prostu podążanie za przewodnikiem i słuchanie jego przemowy. Czasem bywa ciekawie, a czasem… nudno. Wszystko zależy od tego, jaki przewodnik będzie nas oprowadzał i czy jego sposób opowiadania o mieście trafi do naszej wyobraźni. To trochę loteria, dlatego warto sięgnąć po inne rozwiązanie.

Gry miejskie w Krakowie mają, podobnie zresztą jak w innych miastach, stosunkowo krótką historię, ale za to coraz więcej zwolenników. I nic dziwnego, bo zwiedzanie w ten sposób sprawia, że stajemy się czynnymi, a nie biernymi, uczestnikami wycieczki.

Pierwowzorem dla gier miejskich zapewne były fabularne gry komputerowe, w których trzeba było uratować świat, odnaleźć skarb lub rozwiązać zagadkę. Przeniesione do reala szybko stały się doskonałym sposobem na zwiedzanie i integrację. Przystąp do gry, odnajdź skarb i uratuj miasto, bądź bohaterem!

Gry miejskie w Krakowie organizuje się dla kilku lub kilkunastoosobowych grup turystów (sprawdź: http://krakowzwiedzanie.pl/gry-miejskie-krakow/) którzy muszą ze sobą współpracować, żeby osiągnąć sukces. Ta forma spędzania czasu jest szczególnie często wykorzystywana na wyjazdach firmowych i integracyjnych.

Im większe miasto, tym trudniej się je zwiedza. Jest przecież tak dużo miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, że… nie wiadomo, od czego zacząć. Jeśli wybierasz się do Krakowa, nie musisz się martwić. Tu zwiedzanie można połączyć ze świetną zabawą. Na pewno niczego nie przegapisz!
Back view of traveller woman walking on old Market Square in Krakow holding tourist map. Travel and active lifestyle concept. High quality photo