Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Sieraków. Tu jest pięknie!

Takim okolicznościom przyrody trudno jest się oprzeć. Mamy tu bowiem wszystko, czego potrzeba, by naprawdę ciekawie spędzić wolny czas.

Sieraków otrzymał prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego w 1380 roku. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, należał m.in. do rodów Opalińskich oraz Sierakowskich. To wszystko widać w miejscowych zabytkach, których w Sierakowie nie brakuje.

Co zwiedzać w Sierakowie?

W Sierakowie zachował się XV-wieczny układ urbanistyczny, co wpływa na klimat miasteczka. Natomiast najcenniejszym zabytkiem, jego prawdziwą perełką, jest pobernardyński kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. To jedyna zachowana budowla wzniesiona za czasów, gdy właścicielami miasta byli Opalińscy.

Kościół powstał na początku XVII wieku, jednak oryginalna bryła uległa zmianie. W 1740 roku dobudowano dwie wieże, natomiast na początku kolejnego w świątyni wybuchł pożar. Zniszczenia udało się odbudować dopiero w 1865 roku.

Warto zwiedzić wnętrze kościoła, by zobaczyć wczesnobarokowy ołtarz, w którym znajduje się obraz uważany za dzieło Rubensa. Atrakcję stanowią także bogato zdobione stalle, powstałe w 1641 roku.

Ważnym miejscem dla Sierakowa jest także dawny zamek Opalińskich, gdzie mieści się muzeum poświęcone temu rodowi. Na ekspozycjach pokazane są także znaleziska z prac wykopaliskowych prowadzonych przed odbudową zamku oraz przedmioty związane z historią miasta. Jednak najcenniejszym miejscem na zamku jest mauzoleum, w którym umieszczono sarkofagi przedstawicieli rodu Opalińskich. Ze względu na złe warunki w kościele parafialnym, zostały przeniesione do historycznej siedziby.

Sieraków dla aktywnych

Chociaż historia miasta jest bogata i interesująca, turyści przyjeżdżają tu ze względu na fantastyczną lokalizację nad dwoma jeziorami i Wartą. Sieraków domki – tutaj turyści najchętniej rezerwują noclegi, co pozwala na wygodny wypoczynek nawet dla większej grupy osób.

Jak więc można aktywnie spędzać czas w Sierakowie? Na pewno korzystając z atrakcji nad tamtejszymi jeziorami Jaroszewskim i Lutomskim. Na wczasowiczów czeka bowiem piaszczysta plaża i wypożyczalnie sprzętu wodnego z rowerami wodnymi, łódkami i kajakami. Ale jeśli komuś będzie brakować adrenaliny, na miejscu dostępny jest także wyciąg do wakeboardu o długości toru 250 metrów oraz tor przeszkód dla dzieci i dorosłych o powierzchni 450 metrów kwadratowych.

Na kajakarzy czekają natomiast szlaki wodne miejscowymi rzekami. Jedna z możliwości do spływ Wartą. Udostępniona trasa liczy około 30 kilometrów i nadaje się dla osób początkujących, ale dzięki bogatej faunie i florze zachwyci niejednego bardziej doświadczonego kajakarza. Szlak jest idealny dla osób, którym zależy przede wszystkim na podziwianiu przyrody.

Natomiast na lubiący wyzwania powinni wypróbować szlak kajakowy Oszczenicą. Po drodze trzeba być przygotowanym na przeszkody w postaci zwalonych drzew i żeremi bobrów. Trasa spływu prowadzi m.in. przez rezerwat przyrody “Buki nad Jeziorem Lutomskim”.

Okolice Sierakowa spodobają się także rowerzystom. Fani dwóch kółek mogą przetestować Szlak Stu Jezior. Jest to jeden z najstarszych szlaków w Wielkopolsce i z całą pewnością jeden z najbardziej malowniczych. Po drodze, poza pięknymi widokami na jeziora, rowerzyści zobaczą także liczne ciekawe miejsca i zabytki. Kolejną propozycją jest Nadwarciański Szlak Rowerowy, który w całości przebiega wzdłuż brzegu Warty.

DCIM/103MEDIA/DJI_3467.JPG