Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Najpiękniejsze zamki w Europie - TOP9

Zamki i twierdze rozsiane po Europie wciąż cieszą się niegasnącym zainteresowaniem turystów. Jedne pobudzają wyobraźnię swoją niesamowitą historią, inne zachwycają kunsztem budowniczych czy magicznym pejzażem, w którym zostały osadzone. Wiele z nich wygląda jak wprost z bajki - nie dziwi więc fakt, że przez lata inspirowały artystów i twórców wszelkiej maści. Poznajcie najpiękniejsze zamki Europy!

Zamek Windsor, Anglia

To obecnie najstarszy wciąż zamieszkany zamek na świecie. 19 baszt kryje w sobie ponad 900 lat historii i przez większość tego czasu zamek z Windsorze był jedną z oficjalnych rezydencji królewskich.Zbudowany w latach 1070–1086 przez Wilhelma I Zdobywcę, w późniejszych latach był wielokrotnie rozbudowywany przez kolejne koronowane głowy. W gmachu o powierzchni podłóg ponad 40 000 m2 znajduje sie wiele zabytków malarstwa, rzeźby i uzbrojenia.

Zamek Orawski, Słowacja

Zbudowany na szczycie skały z pewnością zasłużył na miano "Orlego Gniazda". Powstał najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIIIw  i przez wiele lat od jego powstania, budowę zamku wiązano z działaniem sił diabelskich, gdyż wydawała się poddanym niemożliwa do realizacji.  Wielbiciele horrorów upodobali sobie ten zamek szczególnie, a Friedrich Wilhelm Murnau nakręcił w nim większość zdjęć do swojego filmu "Nosferatu - symfonia grozy".
Od 1868r mieści się tam najstarsze muzeum w Europie, które może pochwalić się bogatą kolekcją ornitologiczną. Na zamku zwykle można spotkać sokolnika i często organizowane są pokazy ptaków drapieżnych.

Zamek w Hunedoarze, Rumunia

Mówiąc Drakula - myślimy Transylwania. Choć za zamek Drakuli jest uznawany położony 250km dalej zamek w Branie, to w historii życia Vlada Drakuli to gmaszysko odegrało sporą rolę. Vlad spędził tutaj 7 lat jako więzień mordercy swojego ojca, Jana Hunyadego. Gotycka architektura wraz ze strzelistymi wieżami tworzy fantastyczno-historyczny klimat. Nic więc dziwnego, że przyciąga jak magnes nie tylko wielbicieli starych gmaszysk, ale też fanów prozy z dreszczykiem.

Neuschweinstein, Niemcy

W plebiscycie na najczęściej odwiedzaną przez turystów budowlę w Europie, zamek Neuschweinstein ustępuje pola jedynie Paryskiej Wieży Eiffla. Wzniesiony w XIX wieku na rozkaz króla Ludwika Szalonego zamek jest nie tylko piękny sam w sobie, ale położony w malowniczej, alpejskiej scenerii sprawia wrażenie elementu scenografii z disneyowskiej baśni. Zauważył to sam Walt Disney i zamek Neuschweinstein posłużył jako pierwowzór zamku Śpącej Królewny.
Jest to najpopularniejsza atrakcja turystyczna u naszych zachodnich sąsiadów oraz najczęściej fotografowane miejsce w Niemczech. 

Chillon, Szwajcaria

Swoim urokiem ten zamek nad brzegiem jeziora Genewskiego urzekł miedzy innymi Victora Hugo czy Jeaj-Jacque'a Rousseau, a Lord Byron poświęcił mu cały poemat. Z kolei dla Walta Disneya był inspiracją do stworzenia zamku księcia Eryka z "Małej Syrenki".
Pierwsze wzmianki o tej warowni pochodzą z XI wieku, a jego bogata historia zainteresuje nie tylko wielbicieli dawnych królewskich siedzib.  Miłośnicy sztuki z pewnością docenią freski z XIV wieku czy królewską sypialnię, z wystrojem niezmiennym od ponad 400 lat.

Eilean Donan, Szkocja

Szkockie zamki zawsze mają pewien tajemniczy, nieuchwytny czar, jakby znajdowały się trochę w innym świecie. Nie inaczej jest w tym wypadku. Wybudowany na niewielkiej wyspiem, połączony z lądem tylko kamiennym mostem, z Górami Kaledońskimi w tle - to krajobraz wybitnie filmowy. Co bardzo szybko zrozumieli twórcy filmowi. W zamku kręcono sceny "Nieśmiertelnego" czy Jamesa Bonda w "Świat to za mało". Wysadzony w powietrze przez Hiszpanów podczas Powstania Jakobitów w 1719 zaczął odzyskiwać swój czar w latach 30 ubiegłego wieku i obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Szkocji.

Hochenzollern, Niemcy

Niemcy zawsze mieli słabość do rozmachu, zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku, co mocno widać w powstających w tamtym czasie budowlach. Umieszczona na szczycie góry warownia na rycerską modłę w pochmurne dni wygląda, jakby pływała po morzu chmur i mgły,  podczas gdy w słonecznej aurze jest widoczna z odległości kilkudziesięciu kilometrów. W plebiscycie na najstrojniejsze zamczysko w Europie ustępuje tylko zamkowi Ludwika Szalonego. Zamek do dzisiaj należy do rodu Hochenzollernów, a najcenniejszym eksponatem na jego terenie jest bez wątpienia oryginalna korona cesarza Wilhelma II.

Zamek Conwy, Walia

Wybudowany w XIII wieku na polecenie króla Anglii Edwarda I, miał być jedną z twierdz tworzących "żelazny krąg zamków walijskich", mających być dowodem na panowanie Anglików nad Walijczykami. Posiadając 3 bramy i 22 wieże okazał się najdroższym zamkiem żelaznego kręgu. Przez historyków uznawany jest za największą średniowieczną fortyfikację w Europie.

Pałac Pena, Portugalia

To połączenie europejskiego, dziewiętnastowiecznego romantyzmu z wpływami mauretańskimi. Głównym architektem i pomysłodawcą był sam król Ferdynand, a Pałac Pena miał być realizacją królewskiego kaprysu i odpowiedzią na budowany przez Ludwika Bawarskiego zamek Neuschweinstein. 
Uroda pałacu uznawana jest za kontrowersyjną - jedni wielbią go za kontrast i formę, inni widzą w nim kicz i niedopasowanie stylów. W 1995 zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Trudno ująć w jednym krótkim zestawieniu wszystkie warte obejrzenia zamki w Europie. Bogata historia wojenna naszego kontynentu sprawia, że potrzeba lat, by odwiedzić chociaż niewielką część zamków i ruin, które się na nim znajdują. Powyższe zestawienie przedstawia jedynie te najbardziej popularne lub w jakiś sposób wyjątkowe. Prawda jest jednak taka, że dla chcących zgłębiać historię europejskich twierdz i warowni, powyższa lista to zaledwie początek początku. Każdy z wymienionych zamków może prowadzić do następnych i następnych... Ograniczeniem jest fantazja i ... zasobność portfela. Więcej niesamowitych miejsc i kierunków podróży znaleźć można na https://lifestyler.pl