Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Algarve - aktywne, rodzinne plażowanie

Jogging po Fonte Benemola

Aby posmakować przyjemnej geografii w Algarve, poleca się bieganie na lesistym obszarze Fonte Benémola, którego sercem jest duży zbiornik wodny położony na około czterystu hektarach chronionego terenu w pobliżu Loulé. Trasa przebieżki jest okrężna, o długości kilku kilometrów, a przebiega przez idylliczny wręcz, rustykalny dla niektórych, krajobraz łąk, lasów i wiejskich pól uprawnych. Zabytki ludzkiej cywilizacji obejmują pradawne tamy na ciekach wodnych, liczne krzyże oraz cmentarze choleryczne, młyny wodne, stare piece wapiennicze i starożytne koła wodne. Miejsce to jest szczególnie znane ornitologom, a także popularne wśród amatorów obserwacji lub fotografowania ptaków w ich naturalnych środowisku, wśród nieskrępowanej przez człowieka dzikiej przyrody.

Bieganie w Alvor

W Alvor, uroczym miasteczku położonym na zachód od Lagos, znajdują się dwie trasy dla amatorów ćwiczeń aerobowych, czyli wyjątkowa trasa po szeregu drewnianych chodników i ścieżek wokół ujścia rzeki, oraz ta po lokalnych plażach. Pierwsza uchodzi za jedną z bardziej wyjątkowych ścieżek w Algarve. Passadiços de Alvor jest serią drewnianych promenad, które wiją się wokół tutejszego estuarium. Są tam wspaniałe widoki na mokradła oraz piętrzące się na horyzoncie fale oceanu. Przyjmuje się, że skonstruowano około pięciu kilometrów nienachodzących na siebie podestów. Istnieją także dwie dłuższe promenady ze wschodu na zachód, które prowadzą z parkingu na molo oraz dwie trasy, które obmyślono jako skrót do kąpieliska. Plaże zaś na tym obszarze są nieco bardziej spokojne niż w innych częściach Algarve, ponieważ w pobliżu wybrzeża jest więcej twardszego piasku, co odstrasza niejednokrotnie rodziny z małymi dziećmi. Warto w tym miejscu wspomnieć także o Rocha Delicada. Jest to seria ścieżek na obszarze popularnego obszaru spacerowego po drugiej stronie rzeki od Alvor. Można tu śmiało ułożyć kilka przebieżek w obie strony ścieżkami biegnącymi po atrakcyjnych widokowo terenach zalewowych. Niektóre drogi są nieco wąskie lub lekko kamieniste, ale dalej uchodzą za całkowicie bezpieczne i niezwykle malownicze.

Trasy w pobliżu Albufeira

W przyrodniczym obszarze chronionym o nazwie Reserva Natural Caminho da Baleeira znajduje się szereg malowniczych ścieżek poprowadzonych dość ambitnie po stromiznach lokalnych klifów, z których, dzięki platformom widokowym, roztaczają się niezapomniane, romantyczne widoki na niezliczone plaże i Ocean Atlantycki. Niektóre z poprowadzonych tu ścieżek są wystarczające szerokie i dobrze przygotowane pod względem podłoża dla wszystkich biegaczy, a inne niestety uchodzą za węższe i bardziej kamieniste, co stanowi wyzwanie dla tych bardziej doświadczonych sportowców. Nie ma tu konkretnie wyznaczonych tras. Na drogi można dostać się z Caminho da Baleeira lub parkingu przy plaży São Rafael na zachodnim krańcu. Te szlaki mają około trzech kilometrów ze wschodu na zachód.

Jedną z dostępnych opcji jest wypoczynek nad jeziorem, który zaraz po morzu i górach cieszy się największą popularnością. Czy warto wybrać się na wakacje nad wodę?

Zalety

Ochłoda w gorące dni lata. To pierwsza i oczywista zaleta odpoczynku nad wodą. Jezioro daje wspaniałą ulgę w gorące dni wakacji, a dodatkowo plaże hotelowe oferują opiekę ratownika medycznego, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem podczas wodnych figli. Dzięki temu, i my, i nasze dzieci mogą czuć się bezpiecznie.

Nad jeziorem zazwyczaj panują także mniejsze tłoki, niż jak ma to miejsce nad morze. Sprzyja to relaksowi i stwarza bardziej kameralne warunki do wypoczynku.

Nad jeziorem możemy także wypoczywać w różnych formach: żeglując, pływając na rowerach wodnych czy kajakach. Wiele hoteli w swojej ofercie posiada gamę aktywności dla całej rodziny nad wodą – tak że podczas tygodniowego pobytu nikt nie będzie się nudził!

Odpoczynek na plaży to także czas, kiedy możemy nadrobić dawno zalegającą na regale książkę czy serial. Możemy wreszcie odpocząć od ciągłego biegu i wysiłku, wylegując się na słonecznej plaży.

Co ważne, przy hotelowych plażach znajdziemy wygodne ubikacje i całą infrastrukturę służącą wypoczynkowi, taką jak restauracja hotelowa czy bar, a także place zabaw dla najmłodszych. Wszystko po to, by móc w pełni korzystać z urlopu. W wakacje możemy wzbogacić się o piękną opaleniznę, kilka beztroskich wspomnień i spędzić czas z naszymi najbliższymi.

Wady

Wypoczynek nad wodą w hotelach z reguły jest dosyć kosztowną formą spędzania urlopu. W ramach tej ceny znajduje się oczywiście pełen pakiet usług, które ten urlop czynią bardzo wygodnym, jednak liczyć się trzeba z tym, że warto odłożyć na wakacje tego typu trochę gotówki.

Kolejną wadą może być fakt, że chcąc nie chcąc, wypoczywając nad wodą jesteśmy uzależnieni od pogody. Deszcze nie sprzyjają beztroskim kąpielom, dlatego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu posiadającym strefę SPA. Dzięki temu, nawet żadne załamanie pogody nie będzie nam straszne.

Nad wodą znajdują się także komary, jednak ma to miejsce w wielu lokalizacjach bliskich naturze. Problem komarów można prosto rozwiązać, stosując na przykład naturalne olejki z lawendy, eukaliptusa czy trawy cytrynowej, które skutecznie odstraszają różnego rodzaju owady i rozcieńczone są bezpieczne także do użytku dzieci (jednak trzeba pamiętać, by zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia oraz kobiet w ciąży).

Jak widać, plusów spędzania urlopu nad jeziorem jest więcej, niż minusów. Wakacje w wodzie zdają egzamin!

Algarve można z powodzeniem poznawać z wielu intrygujących perspektyw. Klasycznie turyści wyprawiają się w podróż samochodem wzdłuż południowego wybrzeża Portugalii, by odwiedzać kolejne miasta pełne atrakcji. Inni zwiedzający decydują się na ekscytującą podróż rowerem z widokiem na pieniący się pod stromymi klifami Ocean Atlantycki. Pozostali poświęcają swój pobyt na dogłębne zbadanie jednej osady, jej lokalnego kolorytu, tradycji, czy aspektów kulinarnych. Warto jednak zastanowić się nad ideą podróżowania po Algarve z myślą o bieganiu. W ten zdrowy sposób można poznać niezwykłe krajoznawcze destynacje, często z dala od skomercjalizowanej atmosfery dużych kurortów.