Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

7 powodów, dla których narciarze powinni się ubezpieczać

W zatłoczonych kurortach narciarskich łatwo o niebezpieczne zdarzenie. Już same w sobie góry w czasie zimy są niebezpieczne dla turystów i miłośników nart oraz snowboardu. Rozwiązaniem przygotowanym przez firmy ubezpieczeniowe jest dedykowane takim wyjazdom ubezpieczenie narciarskie. Rodzi się od razu pytanie – co to takiego jest i czy warto je wykupić?

To specjalnie przygotowany dla miłośników sportów zimowych rodzaj ubezpieczenia turystycznego, który bierze pod uwagę specyfikę wyjazdu w góry. Warto zwrócić także uwagę na zalety ubezpieczeń turystycznych bez względu na porę roku. Na przykład podczas wyjazdu zagranicznego sam EKUZ może w niektórych sytuacjach nie wystarczyć. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/

Kontuzje i urazy

Nawet najbardziej doświadczonemu narciarzowi i snowboardziście może zdarzyć się upadek. Wystarczy chwila nieuwagi lub wystający korzeń. Również podczas samego zjazdu obciążone są bardzo mocno całe nogi, a przede wszystkim kolana i więzadła krzyżowe. 

Najczęściej narciarze cierpią z powodu złamań kończyn, stłuczeń i kontuzji kolan. Natomiast snowboardzistą przydarzają się często urazy nadgarstków i barków. Oczywiście nie ma co wspominać o urazach głowy spowodowanych brakiem kasku – na szczęście świadomość w tej kwestii wzrasta w ostatnich latach.

W razie kontuzji lub urazu podczas uprawiania sportów zimowych ubezpieczenie narciarskie pozwoli Ci na opłacenie ortopedy i rehabilitacji. Niestety część kontuzji może być bardzo poważna, co przełoży się na r trwającą miesiącami rekonwalescencję.    

Spowodowanie wypadku na stoku

Każdy, kto kocha narciarstwo lub snowboard, doskonale wie, że takich jak on są tysiące, a pewnie nawet miliony. Bardzo łatwo się o tym przekonać zimą – wystarczy udać się na stok narciarski. Czasami zjechanie na dół na nartach lub desce to prawdziwy wyczyn. Tłok na najpopularniejszych trasach zjazdowych bywa ogromny.

Na zatłoczonym stoku chwila nieuwagi może skończyć się zderzeniem z innym narciarzem lub snowboardzistą. Jeśli wina będzie leżeć po stronie ubezpieczonego, to ubezpieczenie narciarskie pozwoli mu na uniknięcie wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni. 

Uwaga! Jeśli ubezpieczony narciarz korzystał ze stoku niezgodnie z jego zasadami – na przykład zjeżdżał pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel nie wypłaci świadczeń za szkody, które spowodował w takim stanie. Dlatego warto poznać wyłączenia i zakres ubezpieczenia.

Wsparcie pogotowia górskiego za granicą

Polacy bardzo często wyjeżdżają na narty do innych krajów. Od lat bardzo popularnym kierunkiem są austriackie i włoskie Alpy. Tam również może dojść do wypadku na stoku lub podczas wyprawy w góry. Gorzej, kiedy narciarz nie będzie mógł o własnych siłach dotrzeć do placówki medycznej…

Konieczna będzie wtedy interwencja pogotowia górskiego. Ratownicy w wiele miejsc mogą dostać się szybko jedynie śmigłowcem. Taka akcja ratunkowa może kosztować tysiące euro. W takim przypadku pomocne będzie ubezpieczenie narciarskie, z którego pokryte zostaną koszty pomocy pechowemu narciarzowi.

Pobyt w placówce medycznej za granicą

W razie kontuzji lub urazu narciarza i snowboardzistę może czekać pobyt w szpitalu. EKUZ pozwala jedynie na pobyt w placówkach medycznych objętych państwową ochroną na zasadach obowiązujących mieszkańców danego kraju. Ubezpieczenie narciarskie rozszerza ten zakres – ubezpieczyciel opłaci leczenie i operacje także w prywatnych placówkach. 

Z jakich usług można jeszcze skorzystać w ramach ubezpieczenia dla turystów?

Osoba poszkodowana w wypadku może liczyć na wsparcie związane z transportem medycznym do Polski. Również bliskim poszkodowanego ubezpieczyciel opłaci pobyt w hotelu i zorganizuje opiekę dla dzieci – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor z Mubi.

Kradzież sprzętu narciarskiego

Podczas podróży na zimowe wakacje lub w samym kurorcie narciarskim łatwo o kradzież sprzętu narciarskiego, odzieży i butów narciarskich. Wszystkie te rzeczy nie należą do najtańszych. Dlatego kupno nowych po kradzieży może być sporym wydatkiem. Ubezpieczenie narciarskie umożliwia wykupienie ochrony na cały sprzęt narciarski.

Odwołanie wycieczki

Niestety czasami dochodzi do nieprzewidzianych zdarzeń, które uniemożliwiają wyjazd na upragnione zimowe wakacje. Co wtedy robić? Nocleg zarezerwowany, wycieczki zaplanowane, a opłacona impreza narciarska nie będzie czekać na pechowca!

Na szczęście w ramach ubezpieczenia narciarskiego można wykupić opcję zwrotu poniesionych kosztów w razie rezygnacji z noclegu i całego wyjazdu.  

Rezygnacja z wypożyczenia sprzętu

Część, zwłaszcza początkujących narciarzy lub snowboardzistów, nie ma własnego sprzętu narciarskiego. Korzystają oni wtedy z wypożyczalni. Może jednak dojść do sytuacji, w której podczas wycieczki osoba ubezpieczona zachoruje i nie będzie mogła skorzystać z wynajętego sprzętu i z wykupionego skipassu. 

W takim przypadku warto wykupić ubezpieczenie narciarskie na mubi.pl. Dzięki niemu ubezpieczyciel może zwrócić pieniądze za niewykorzystany sprzęt i karnet. 

Ubezpieczenie narciarskie to warte uwagi wsparcie dla miłośników sportów zimowych. Zapewnia ochronę w najbardziej typowych zdarzeniach, które mogą przydarzyć się w górach. 

Jedną z dostępnych opcji jest wypoczynek nad jeziorem, który zaraz po morzu i górach cieszy się największą popularnością. Czy warto wybrać się na wakacje nad wodę?

Zalety

Ochłoda w gorące dni lata. To pierwsza i oczywista zaleta odpoczynku nad wodą. Jezioro daje wspaniałą ulgę w gorące dni wakacji, a dodatkowo plaże hotelowe oferują opiekę ratownika medycznego, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem podczas wodnych figli. Dzięki temu, i my, i nasze dzieci mogą czuć się bezpiecznie.

Nad jeziorem zazwyczaj panują także mniejsze tłoki, niż jak ma to miejsce nad morze. Sprzyja to relaksowi i stwarza bardziej kameralne warunki do wypoczynku.

Nad jeziorem możemy także wypoczywać w różnych formach: żeglując, pływając na rowerach wodnych czy kajakach. Wiele hoteli w swojej ofercie posiada gamę aktywności dla całej rodziny nad wodą – tak że podczas tygodniowego pobytu nikt nie będzie się nudził!

Odpoczynek na plaży to także czas, kiedy możemy nadrobić dawno zalegającą na regale książkę czy serial. Możemy wreszcie odpocząć od ciągłego biegu i wysiłku, wylegując się na słonecznej plaży.

Co ważne, przy hotelowych plażach znajdziemy wygodne ubikacje i całą infrastrukturę służącą wypoczynkowi, taką jak restauracja hotelowa czy bar, a także place zabaw dla najmłodszych. Wszystko po to, by móc w pełni korzystać z urlopu. W wakacje możemy wzbogacić się o piękną opaleniznę, kilka beztroskich wspomnień i spędzić czas z naszymi najbliższymi.

Wady

Wypoczynek nad wodą w hotelach z reguły jest dosyć kosztowną formą spędzania urlopu. W ramach tej ceny znajduje się oczywiście pełen pakiet usług, które ten urlop czynią bardzo wygodnym, jednak liczyć się trzeba z tym, że warto odłożyć na wakacje tego typu trochę gotówki.

Kolejną wadą może być fakt, że chcąc nie chcąc, wypoczywając nad wodą jesteśmy uzależnieni od pogody. Deszcze nie sprzyjają beztroskim kąpielom, dlatego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu posiadającym strefę SPA. Dzięki temu, nawet żadne załamanie pogody nie będzie nam straszne.

Nad wodą znajdują się także komary, jednak ma to miejsce w wielu lokalizacjach bliskich naturze. Problem komarów można prosto rozwiązać, stosując na przykład naturalne olejki z lawendy, eukaliptusa czy trawy cytrynowej, które skutecznie odstraszają różnego rodzaju owady i rozcieńczone są bezpieczne także do użytku dzieci (jednak trzeba pamiętać, by zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia oraz kobiet w ciąży).

Jak widać, plusów spędzania urlopu nad jeziorem jest więcej, niż minusów. Wakacje w wodzie zdają egzamin!

Winter, ski - skiers enjoying lunch in winter mountains
Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Już za chwilę na stokach zrobi się tłoczno od miłośników białego szaleństwa. Niestety na narciarzy i snowboardzistów w górach czyhają liczne zagrożenia. Uraz, zderzenie na stoku czy kradzież sprzętu – to tylko część nieszczęśliwych zdarzeń. Na szczęście ubezpieczyciele oferują pasjonatom sportów zimowych specjalne ubezpieczenie narciarskie.