Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Noclegi – gdzie warto się wybrać na wakacje?

Choć wielu nie spodziewało się takiej możliwości, wakacje w roku  (2020) się odbyływały. Oczywiście warto pamiętać o wszelkich środkach ochrony, jednak zachowujac wszystkie zasady bezpieczeństwa można spokojnie się udać na planowany wyjazd wakacyjny. W roku (2020) z oczywistych względów wakacje ograniczały się (najczęściej) do granic Polski. Warto w takim razie postawić sobie pytanie: gdzie warto się wybrać i jak szukać noclegów.

Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Noclegi – czym się kierować przy wyborze?

Wybór miejsca do spania podczas wakacji jest równie kluczowy co samo miejse docelowe. Dlatego w zależności od tego, w której części kraju planujesz wakacje, warto wziąż pod uwagę poniższe kryteria:

  1. Opinie – w obecnych czasach zdecydowana większość miejsc ma już swoje strony internetowe i oferty pojawiające się na popularnych stronach z noclegami. Warto sprawdzić jakie opinie ma miejsce, które planujez wybrać. Opisowe komentarze innych gości pozwolą Ci zweryfikować treść oferty z rzeczywistością.
  2. Lokalizacja – chodzi głównie o odpowiedni dobór miejsca noclegu w oparciu o plan wycieczki. Jeśli przykładowo planujesz zwiedzać miasto, najlepiej będzie znaleźć nocleg w jego centrum żeby mieć możliwie najbliżej w każde z miejsc z planu podróży.
  3. Cena – w wielu przypadkach jest ona wyznacznikiem jakości i komfortu. Dobrze jednak sprawdzić czy narzucone koszty są adekwatne do proponowanej oferty.
  4. Komfort – zastanów się ile czasu będziesz spędzał bezpośrednio w miejscu noclegu. Jeśli będziesz tu tylko spał, nie warto przepłacać i wystarczy wziąć standardową jakość usług. Jeśli jednak zamierzasz spędzać tu więcej czasu, wykorzystaj pakiet premium.
  5. Dodatkowe zabezpieczenie wartościowych przedmiotów – jeśli będziesz miał ze sobą drogi sprzęt elektroniczny, zastanów się nad wyborem miejsca, które zapewni ci odpowiednią ochronę, np. w postaci sejfu lub depozytu.

Jeziora, góry czy morze?

W zależności od tego jaki wybierzesz kierunek, będziesz miał różne możliwości noclegowe. Zdarza się, że w niektórych regionach dominuje jeden typ noclegu. Na co zwrócić uwagę przy konkretnych wyprawach?

- jezioro – tu najczęsciej dostępne są domki (wygodne jeśli jedziesz większą grupą i liczysz na nieco spokoju i prywatności) lub pensjonaty – jeśli zdecydujesz się na ośrodek wczasowy, sprawdź czy masz toaletę w pokoju

- góry – w zależności od regionu, możesz tu znaleźć zarówno hotele (również te ekskluzywne), domki jak i pensjonaty – dobierz odpowiedni nocleg w zależności od celu, funduszy i planów na pobyt

- morze – dominują tutaj domki lub miejsca na namiot/przyczepę, w większych nadmorskich miejscowościach nie zabraknie jednak hoteli, również tych wysokiej klasy

Najlepszy nocleg?

Najlepszy nocleg to taki, który jest całkowicie dopasowany do twoich preferencji. Jeśli lubisz survival i spanie w śpiworze cię nie demotywuje, koniecznie spakuj plecak i ruszaj przed siebie. Jeśli cenisz sobie spokoj i masz ochotę wypocząć – domek letniskowy w środku lasu będzie najlepszym pomysłem. Wolisz nieco wyższy standard i codzienne sprzątanie – wybierz hotel. Tak naprawdę najlepszy nocleg będzie dostosowany do twoich potrzeb i oczekiwań. To, na co warto zwrócić uwagę to warunki sanitarne (całodobowy dostęp do bieżącej wody), jakość wybranego miejsca oraz obsługa. Jeśli nie jesteś pewien, możesz sprawdzić opinie gości, którzy już w danym miejscu mieli okazję nocować. Ważne jest żeby sprawdzić opinie opisujące standard i warunki, a nie tylko liczbę gwiazdek w ogólnej ocenie

Jedną z dostępnych opcji jest wypoczynek nad jeziorem, który zaraz po morzu i górach cieszy się największą popularnością. Czy warto wybrać się na wakacje nad wodę?

Zalety

Ochłoda w gorące dni lata. To pierwsza i oczywista zaleta odpoczynku nad wodą. Jezioro daje wspaniałą ulgę w gorące dni wakacji, a dodatkowo plaże hotelowe oferują opiekę ratownika medycznego, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem podczas wodnych figli. Dzięki temu, i my, i nasze dzieci mogą czuć się bezpiecznie.

Nad jeziorem zazwyczaj panują także mniejsze tłoki, niż jak ma to miejsce nad morze. Sprzyja to relaksowi i stwarza bardziej kameralne warunki do wypoczynku.

Nad jeziorem możemy także wypoczywać w różnych formach: żeglując, pływając na rowerach wodnych czy kajakach. Wiele hoteli w swojej ofercie posiada gamę aktywności dla całej rodziny nad wodą – tak że podczas tygodniowego pobytu nikt nie będzie się nudził!

Odpoczynek na plaży to także czas, kiedy możemy nadrobić dawno zalegającą na regale książkę czy serial. Możemy wreszcie odpocząć od ciągłego biegu i wysiłku, wylegując się na słonecznej plaży.

Co ważne, przy hotelowych plażach znajdziemy wygodne ubikacje i całą infrastrukturę służącą wypoczynkowi, taką jak restauracja hotelowa czy bar, a także place zabaw dla najmłodszych. Wszystko po to, by móc w pełni korzystać z urlopu. W wakacje możemy wzbogacić się o piękną opaleniznę, kilka beztroskich wspomnień i spędzić czas z naszymi najbliższymi.

Wady

Wypoczynek nad wodą w hotelach z reguły jest dosyć kosztowną formą spędzania urlopu. W ramach tej ceny znajduje się oczywiście pełen pakiet usług, które ten urlop czynią bardzo wygodnym, jednak liczyć się trzeba z tym, że warto odłożyć na wakacje tego typu trochę gotówki.

Kolejną wadą może być fakt, że chcąc nie chcąc, wypoczywając nad wodą jesteśmy uzależnieni od pogody. Deszcze nie sprzyjają beztroskim kąpielom, dlatego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu posiadającym strefę SPA. Dzięki temu, nawet żadne załamanie pogody nie będzie nam straszne.

Nad wodą znajdują się także komary, jednak ma to miejsce w wielu lokalizacjach bliskich naturze. Problem komarów można prosto rozwiązać, stosując na przykład naturalne olejki z lawendy, eukaliptusa czy trawy cytrynowej, które skutecznie odstraszają różnego rodzaju owady i rozcieńczone są bezpieczne także do użytku dzieci (jednak trzeba pamiętać, by zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia oraz kobiet w ciąży).

Jak widać, plusów spędzania urlopu nad jeziorem jest więcej, niż minusów. Wakacje w wodzie zdają egzamin!