Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jak ubrać się na rower? Odzież rowerowa

Pogoda za oknem dopisuje, zatem nic już nie może stanąć nam na przeszkodzie, aby udać się w długą i odprężającą rowerową podróż. Zanim wsiądziesz na swój ulubiony jednoślad, upewnij się, że nic nie będzie mogło popsuć ci tych chwil. Odzież rowerowa będzie w tym naprawę pomocna!

Z jednej strony uwiera cię szew w spodniach, z drugiej – twoje ubrania na rower nie przepuszczają powietrza tak dobrze, jak myślałeś? Nasze najwygodniejsze dresy mogą być dobrą opcją na przejażdżkę rowerem miejskim. Kiedy planujesz na swoim rowerze męskim lub damskim urządzić dłuższy wypad za miasto, musisz pójść o krok dalej i wybrać odzież jak prawdziwy profesjonalista.

Wygodne spodnie

Przy okazji jazdy na długich dystansach może okazać się, że nasze siodełko nie jest tak wygodne, jak przypuszczaliśmy, a my musimy robić częste postoje, aby choć na chwilę zniwelować to przykre uczucie zmęczenia i dyskomfortu. Wstrząsy i nierówności na drodze w takiej sytuacji będą dla nas dodatkowo dokuczliwe. Jest jednak prosty sposób, żeby się przed tym uchronić i nawet przez długie godziny cieszyć się wygodną jazdą. W sklepach rowerowych znajdziemy dostosowane na takie okoliczności profesjonalne spodnie. Mają one wszytą specjalną wkładkę wykonaną z żelu lub z pianki, której zadaniem jest właśnie jak najwyższe podnoszenie komfortu naszej jazdy. Ale to oczywiście nie wszystkie zalety. Z myślą o intensywnym wysiłku spodnie tego typu wykonane są z przepuszczającego powietrze, oddychającego materiału. Możemy także wybrać pomiędzy wariantem bezszwowym lub takim o płaskich szwach. W każdym przypadku będziemy mieć niemal stuprocentową pewność, że nic nas nie będzie uwierać podczas jazdy naszym rowerem damskim lub męskim. 

Koszulka, w której się nie spocisz

Jeżeli mamy już spodnie, wypadałoby do kompletu zaopatrzyć się także w koszulkę. Być może wielu z nas cały czas myśli, że lekkie bawełniane t-shirty sprawdzą się w tej roli idealnie. Jednak to syntetyczne materiały ze względu na swą funkcjonalność mają nam znacznie więcej do zaoferowania. W odróżnieniu od bawełny, koszulki przeznaczone na rowerowe wycieczki cechują się szybkoschnącym materiałem, który nie będzie gromadził potu i wilgoci, a odprowadzał go na zewnątrz. W wielu z nich zastosowano także antybakteryjną powłokę, która tym samym będzie niwelować nieprzyjemny zapach potu. Takie koszulki powinny być dobrze dopasowane do naszego ciała, ale jednocześnie nie ograniczać swobody ruchów. Sklep rowerowy oferuje wiele wariantów kolorystycznych, dzięki czemu nie będzie to zwykła sportowa koszulka, a ubranie, w którym poczujemy się naprawdę dobrze i stylowo. 

Stabilizujące rękawiczki

 

O rękawiczkach rowerowych często zapominamy i dopiero podczas jazdy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo mogłyby one okazać się przydatne. Przede wszystkim dzięki swojej warstwie antypoślizgowej pozwalają nam stabilnie trzymać kierownicę, dzięki czemu zyskujemy większą kontrolę zarówno nad rowerem, jak i nad hamulcami. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których musimy gwałtownie zahamować, a po długiej jeździe ze ślizgającymi się rękami może być dużo ciężej o natychmiastową reakcję. Może boisz się, że dodatkowa warstwa materiału na rękach sprawi, że twoje dłonie będą się jeszcze bardziej pocić i odparzać? Niepotrzebnie! Podobnie jak koszulki czy spodnie, tak i wszystkie rękawiczki rowerowe wykonane są z tkanin w pełni oddychających, a dobry sklep rowerowy powinien oferować rękawiczki tylko sprawdzonych producentów.

Jedną z dostępnych opcji jest wypoczynek nad jeziorem, który zaraz po morzu i górach cieszy się największą popularnością. Czy warto wybrać się na wakacje nad wodę?

Zalety

Ochłoda w gorące dni lata. To pierwsza i oczywista zaleta odpoczynku nad wodą. Jezioro daje wspaniałą ulgę w gorące dni wakacji, a dodatkowo plaże hotelowe oferują opiekę ratownika medycznego, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem podczas wodnych figli. Dzięki temu, i my, i nasze dzieci mogą czuć się bezpiecznie.

Nad jeziorem zazwyczaj panują także mniejsze tłoki, niż jak ma to miejsce nad morze. Sprzyja to relaksowi i stwarza bardziej kameralne warunki do wypoczynku.

Nad jeziorem możemy także wypoczywać w różnych formach: żeglując, pływając na rowerach wodnych czy kajakach. Wiele hoteli w swojej ofercie posiada gamę aktywności dla całej rodziny nad wodą – tak że podczas tygodniowego pobytu nikt nie będzie się nudził!

Odpoczynek na plaży to także czas, kiedy możemy nadrobić dawno zalegającą na regale książkę czy serial. Możemy wreszcie odpocząć od ciągłego biegu i wysiłku, wylegując się na słonecznej plaży.

Co ważne, przy hotelowych plażach znajdziemy wygodne ubikacje i całą infrastrukturę służącą wypoczynkowi, taką jak restauracja hotelowa czy bar, a także place zabaw dla najmłodszych. Wszystko po to, by móc w pełni korzystać z urlopu. W wakacje możemy wzbogacić się o piękną opaleniznę, kilka beztroskich wspomnień i spędzić czas z naszymi najbliższymi.

Wady

Wypoczynek nad wodą w hotelach z reguły jest dosyć kosztowną formą spędzania urlopu. W ramach tej ceny znajduje się oczywiście pełen pakiet usług, które ten urlop czynią bardzo wygodnym, jednak liczyć się trzeba z tym, że warto odłożyć na wakacje tego typu trochę gotówki.

Kolejną wadą może być fakt, że chcąc nie chcąc, wypoczywając nad wodą jesteśmy uzależnieni od pogody. Deszcze nie sprzyjają beztroskim kąpielom, dlatego warto zdecydować się na wypoczynek w hotelu posiadającym strefę SPA. Dzięki temu, nawet żadne załamanie pogody nie będzie nam straszne.

Nad wodą znajdują się także komary, jednak ma to miejsce w wielu lokalizacjach bliskich naturze. Problem komarów można prosto rozwiązać, stosując na przykład naturalne olejki z lawendy, eukaliptusa czy trawy cytrynowej, które skutecznie odstraszają różnego rodzaju owady i rozcieńczone są bezpieczne także do użytku dzieci (jednak trzeba pamiętać, by zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia oraz kobiet w ciąży).

Jak widać, plusów spędzania urlopu nad jeziorem jest więcej, niż minusów. Wakacje w wodzie zdają egzamin!