Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Najciekawsze atrakcje i zabytki Szklarskiej Poręby

Sudety są popularnym wyborem miłośników gór, w szczególności tych, którzy zamieszkują zachód Polski. Dogodne połączenia pociągowe, bezproblemowy i szybki dojazd samochodem sprawiają, że jest to idealne miejsce na weekendowy wypoczynek. Największym zainteresowaniem cieszą się Karkonosze, najwyższe pasmo Sudetów znajdujące się z Sudetach Zachodnich i zaliczane do Sudetów Wysokich. Największym ośrodkiem turystycznym w tym rejonie jest Szklarska Poręba, która cieszy się też wielką popularnością wśród turystów. Co ma do zaoferowania? 

Sudecka stolica narciarstwa

Szklarska Poręba jest jedną z dwóch głównych miejscowości wypoczynkowych w Sudetach Zachodnich. Znana jest przede wszystkim jako ośrodek narciarski - co ciekawe, nie słynie nie tylko z tras zjazdowych, ale posiada również doskonałe warunki i tereny do narciarstwa biegowego. Jest to największy w Europie Środkowej ośrodek tego sportu! Nic więc dziwnego, że organizowane w niej były zawody Pucharu Świata w tej dyscyplinie, a konkretniej na Polanie Jakuszyckiej (Jakuszyce to dzielnica Szklarskiej Poręby). Amatorzy narciarstwa biegowego mogą cieszyć się ponad 150km tras o różnym stopniu zaawansowania. 

U styku 

Większości z nas Szklarska Poręba kojarzy się z Karkonoszami i Szrenicą, będącą najwyższym szczytem w pobliżu miejscowości i jednym z popularniejszych celów wycieczek pieszych, z którego rozciąga się wspaniały widok na Kotlinę Jeleniogórską. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Szklarska Poręba położona jest u styku dwóch pasm górskich Sudetów! Karkonosze spotykają się w tym miejscu z Górami Izerskimi, które oddziela Przełęcz Szklarska. Wspomniana wcześniej Polana Jakuszycka znajduje się w Górach Izerskich, które są niższe od Karkonoszy i mogą być alternatywą dla osób, które preferują mniej wymagające piesze wędrówki. Ich zbocza są mniej strome, za to rzeźba terenu jest bardziej zróżnicowana i urozmaicona za sprawą innego rodzaju skał i budowy geologicznej. 

Powiew historii 

Szklarska Poręba, oprócz malowniczego położenia, może pochwalić się również wieloma zabytkowymi budowlami wpisanymi na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W szczególności warto zwrócić uwagę na zabytkowe wille i domy oraz znajdujące się w ich pobliżu parki i ogrody. Spacer w takich okolicznościach przyrody to sama przyjemność. W niektórych z nich znajdują się muzea lub miejsca noclegowe, takie jak urokliwe pensjonaty i hotele. Ale to nie jedyne możliwości, jakie oferuje Szklarska Poręba. Apartamenty na wynajem to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na swobodzie i prywatności. Na uwagę zasługuje resort Norweska Dolina - luksusowe wille położone w malowniczej dolinie, przyjazne dla rodzin z dziećmi i na wypoczynek z pupilem. Na elegancki aparthotel składa się z kompleks willi utrzymanych w nordyckim stylu, które zachwycają swoim urokiem. Dla osób poszukujących apartamentów w centrum Szklarskiej Poręby polecić można Panoramę Gór, w której wnętrza utrzymane są w nowoczesnym stylu.

Szklarska Poręba jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w górach na Dolnym Śląsku. Przekonaj się, jakie atrakcje ma do zaoferowania!