Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Kurtka na górskie wyprawy - jak wybrać?

Gdy pogoda robi się nieco bardziej kapryśna, a my nie chcemy rezygnować z naszych ulubionych aktywności sportowych - dobrze dobrana odzież staje się kluczowa. Kurtka jest jednym z ważniejszych jej elementów, gdyż chroni nas przed zimnem i deszczem. Dobranie odpowiedniej kurtki nie musi być wcale trudne - trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Odzież wierzchnia na trekkingi jesienne i zimowe powinna mieć kilka cech, które pozwalają na komfortowe korzystanie z niej nawet w trudnych warunkach pogodowych. W naszym sklepie sprzedajmy modele o różnych grubościach, wykonanych z nowoczesnych materiałów, często opartych na różnego rodzaju technologiach nadających odzieży jeszcze lepszą, niespotykaną dotąd funkcjonalność.

Kurtka w góry - jaka powinna być?

Jak większość odzieży outdoorowej, trekkingowej i sportowej, kurtka w góry powinna łączyć w sobie technologię odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz materiały termoaktywne, chroniące przed zimnem. Odporność na deszcz to również ważna cecha, gdyż w polskim klimacie pogoda często jest nieprzewidywalna. Miesiące jesienno-zimowe potrafią nas zaskoczyć ciepłymi dniami, ale także nagłymi ulewami i porywistym wiatrem.

Istnieje kilka rodzajów kurtek, które warto posiadać i dobierać w zależności od pory roku, temperatury czy opadów. Kurtki przeciwdeszczowe z membraną wykazują się największą nieprzemakalnością. Kurtki typu softshell to idealne rozwiązanie podczas silnego wiatru. Docieplające puchówki sprawdzą się przede wszystkim zimą.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z trekkingiem i innymi aktywnościami outdoorowymi, zacznij od kupna kurtki membranowej, która najlepiej sprawdzi się jesienią i wczesną zimą. Zaawansowanym miłośnikom turystyki górskiej polecamy zaopatrzyć się w każdy z wyżej wymienionych modeli i używać ich zgodnie z panującymi warunkami.

Dobra kurtka przeciwdeszczowa w góry

Jak już wspomnieliśmy, podczas deszczu kurtka membranowa to najlepszy wybór. Najbardziej znaną technologią membranową wykorzystywaną w kurtkach trekkingowych i turystycznych jest Gore-Tex (przeczytaj więcej o odzieży z membraną Gore-Tex). Niektóre znane marki turystyczne posiadają własne materiały specjalistyczne wykorzystywane w kurtkach membranowych. Tak naprawdę od nazwy technologii ważniejsze są właściwości materiału.

Wodoodporny materiał jest skonstruowany tak, aby nie przepuszczać wilgoci z zewnątrz - jest więc świetną ochroną przed deszczem oraz śniegiem. Otwory membrany są nawet do kilkudziesięciu tysięcy mniejsze niż kropla wody. Łączy się ją z materiałem wierzchnim kurtki, aby stworzyć nieprzepuszczalną powłokę. Od sposobu tego łączenia oraz ilości warstw zależy waga kurtki oraz jej oddychalność. Zasada jest taka, że im mniej warstw tym lepiej. Wtedy kurtka jest lekka, a przepuszczalność powietrza zwiększa komfort użytkowania. Jednak cienkie kurtki nie zawsze sprawdzą się zimą.

Dla początkujących górskich piechurów dobrym rozwiązaniem może być przykładowo kurtka trekkingowa 3w1. Składa się ona z dwóch warstw: zewnętrznej, czyli chroniącej przed deszczem i wiatrem oraz wewnętrznej docieplającej

Kurtki przeciwdeszczowe - kroje, materiały, elementy dodatkowe

Krój damskich kurtek przeciwdeszczowych w góry jest nieco inny niż w kurtkach męskich. Są one dostosowane do budowy ciała kobiet i mężczyzn, a jednocześnie nie krępują ruchów i pozwalają na swobodne poruszanie się w każdych warunkach. Długość kurtki jest niezwykle istotna, aby chronić dolne partie pleców przed chłodem. Ponieważ istnieją zarówno modele krótsze, jak i dłuższe kurtek trekkingowych, należy odpowiednio je dobrać do swojego wzrostu i sylwetki.

Damskie i męskie kurtki przeciwdeszczowe są wykonywane głównie z materiałów syntetycznych. Puchowe kurtki zimowe mogą posiadać naturalne wypełnienie, jednak obecnie syntetyki nie ustępują wełnie w swoich właściwościach termoaktywnych i oddychających. 

Kupując kurtkę jesienno-zimową na górskie wyprawy powinniśmy zwrócić uwagę także na dodatkowe elementy - na przykład kaptur. Regulowana wielkość oraz daszek chroniący oczy przed deszczem są zdecydowanymi atutami, jeżeli chodzi o modele kurtek trekkingowych. Zamki w kurtkach przeciwdeszczowych powinny być odpowiednio zalaminowane, aby nie przepuszczały wody. Pojemne, zamykane kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne pozwolą nam mieć przy sobie przydatne akcesoria, których nie trzeba będzie szukać w plecaku. Sprawdźmy również, czy kurtka posiada regulowane mankiety, które można dopasować do swoich własnych preferencji i potrzeb.Wybór kurtki zimowej nie musi być wcale trudny. Jedyne, o czym warto pamiętać to wybór odpowiedniego modelu - zgodnego z naszą aktywnością oraz warunkami atmosferycznymi. Przeciwdeszczowa kurtka trekkingowa jest gwarancją komfortowego uprawiania sportów w okresie jesiennym i zimowym. 

*Więcej informacji dla osób zainteresowanych odzieżą turystyczną można znaleźć na blogu Sklepu górskiego E-Pamir.

Gdy pogoda robi się nieco bardziej kapryśna, a my nie chcemy rezygnować z naszych ulubionych aktywności sportowych - dobrze dobrana odzież staje się kluczowa. Kurtka jest jednym z ważniejszych jej elementów, gdyż chroni nas przed zimnem i deszczem. Dobranie odpowiedniej kurtki nie musi być wcale trudne - trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach.