Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Co zrobić gdy stracisz zęba?

Dlaczego tracimy zęby?

Na pewno każdy z nas spotkał się z kimś, kto ma to nieprzyjemne doświadczenie za sobą. Powodów jest wiele: choroba dziąseł, wypadek lub celowe usunięcie przez dentystę, aby uratować od na przykład próchnicy inne zęby. Dorosły człowiek w dojrzałym wieku czasami traci zęby przez utratę minerałów i witamin z organizmu. Młodsi ludzie przez choroby dziąseł lub różne wypadki, w których cierpi ich szczęka. Bez względu na powody, zęby są potrzebne. Korzystamy z nich podczas jedzenia, lecz dodają nam również pewności siebie. Marzeniem każdego z nas jest mieć zdrowy i piękny uśmiech. Jednak o zdrowie zębów trzeba dbać na przykład poprzez regularne wizyty u dentysty.

Co zrobić gdy stracimy zęba? Czy można go odzyskać?

Absolutnie natychmiast należy udać się do specjalisty: dentysty czy ortodonty. Odtwarzaniem ubytków zębowych zajmują się ortodonci, którzy wykonują protezy ruchome lub stałe. W zależności od rodzaju oraz rozmiaru ubytku. Odpowiednią formę protezy wybierają lekarz stomatolog wraz z technikiem protetykiem. Często różne centra medyczne oferują wykonanie protezy na miejscu, co pozwala na zaoszczędzenie czasu dla pacjenta i szybkie nanoszenie poprawek na protezę oraz weryfikacje czy jest odpowiednia.

Protezy zębowe dzieli się na protezy ruchome oraz stałe. Jak napisaliśmy wyżej. Wykonywaniem tych protez zajmuje się dział stomatologii o nazwie protetyka stomatologiczna. Protezy ruchome mogą być akrylanowe lub szkieletowe. Stałe zaś mogą być wkładami koronowymi, koronowo – korzeniowymi, koronami (akrylanowymi, metalowymi licowanymi akrylem lub porcelanowymi) oraz mogą być mostami.

Ceny protetyki stomatologicznej wahają się od 250 zł za wkład koronowo – korzeniowy lany aż do nawet 5000 zł za koronę kompozytową. Implant zęba kosztować będzie około 2500 – 3000 zł, korona pełnoceramiczna na implancie od 2500 zł, korona metaloceramiczna na implancie od 2000 zł a proteza nylonowa (od 8 zębów) od 1400 zł. Warto jednak zaznaczyć, że wysokie ceny wiążą się z ogromną pracą techników protetyków, stomatologów oraz ortodontów, którzy muszą dobrać idealną protezę dla pacjenta. Często podczas wykonywania protez należy dodatkowo wykonać leczenie uszkodzonego dziąsła.

Dlatego najlepiej dbać o zęby, chodzić do dentysty, a jeżeli zdarzy się wypadek i stracimy zęba – przygotować się na większy wydatek.

Wypadek, choroba lub usunięcie – to główne czynniki, przez które tracimy zęby. Co zrobić, gdy staniemy przed faktem dokonanym? Gdzie się udać? Co zrobić i czy jest możliwość odzyskania zęba? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Sprawdź.