Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jakie choroby leczy dermatolog?

Nowotwór skóry

Rozwija się niezwykle szybko, szybko daje przerzuty i niestety często ignorowany – czerniak, czyli rak skóry. Jakakolwiek zmiana w strukturze znamienia czy pieprzyka powinna nas zaalarmować i skłonić do najszybszej wizyty u dermatologa. Najlepiej prywatnie gdyż czas oczekiwania jest krótszy, a czas odgrywa tutaj główną rolę. Jeżeli nie mamy swojego lekarza, warto takiego znaleźć, wystarczy poszukać Dermatolog prywatnie Kraków i umówić się na najbliższy wolny termin. Należy też regularnie badać skórę ponieważ lekarz potrafi poznać stan przedrakowy i szybko zapobiec zmianom.

Choroby weneryczne

Do najczęściej występujących chorób wenerycznych należą: rzeżączka, kiła, świerzb, drożdżyca, kłykciny kończyste oraz wszawica łonowa. Leczeniem tych chorób zajmuje się dermatolog – wenerolog. Choroby te wywoływane są przez wirusy, bakterie, grzyby oraz pasożyty. Bardzo ważne, by w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, natychmiast udać się do specjalisty ponieważ nieleczone choroby stają się poważnym zagrożeniem dla życia.

Brodawki skórne

Popularnie nazywane kurzajkami to objaw zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus). Najczęściej występują na stopach oraz rękach. Niekiedy można je zauważyć na narządach płciowych. Często mylimy je z odciskami i próbujemy pozbyć się za pomocą złuszczania, co niestety prowadzi do rozsiania zakażenia na inne części ciała. Jeśli zauważymy niepokojącą zmianę (brodawkę) najlepiej udać się do dermatologa, który zidentyfikuje czy nie jest to wirus HPV.

Grzybica

Również jak brodawki, należą do chorób zakaźnych skóry. Do objawów należy swędzenie oraz łuszczenie skóry. Czasami można zaobserwować pojawienie się żółtej plamy na skórze. Grzybica paznokci objawia się żółtym zabarwieniem płytki paznokcia, dodatkowo staje się krucha i lekko gruba.

Alergie skórne

Coraz częściej zarówno dzieci, jak i dorośli cierpią na alergie skórne. Wynikają one z zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego. Alergeny, które zarażają znaleźć można w kosmetykach, proszkach do prania czy w jedzeniu. Najpopularniejszą alergią skórną jest atopowe zapalenie skóry (AZS), którego objawem są wypryski na skórze, zmieniające się stopniowo w stany zapalne, grudki a potem w ranki.

Wszystkie opisane powyżej choroby powinny być leczone od pojawienia się pierwszych objawów. Dlatego ważne jest, aby znaleźć naprawdę dobrego dermatologa, u którego wizyty będziemy mieli co jakiś czas.

Jest lekarzem jak pediatra, pulmonolog czy kardiolog. Jednak pole jego pracy jest niezwykle delikatne ponieważ bezpośrednio dotyka naszego wyglądu. Często mylimy jego kompetencje i zadania z kosmetologiem. Tymczasem dermatolog leczy bardzo poważne choroby. Sprawdź jakie.