Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Wiązania tourowe - które wybrać?

Wiązania tourowe – czym się wyróżniają?
Ten typ wiązań narciarskich jest używany w skitouringu, łączącym w sobie narciarstwo i turystyką górską, ale też we free ride.
Podstawową funkcją wyróżniającą wiązania tourowe jest możliwość przełączenia w tak zwany tryb ruchomej pięty (jak w wiązaniach stosowanych w narciarstwie biegowym) w czasie ewentualnego podejścia pod górę oraz unieruchomienia pięty w czasie zjazdu.

Rodzaje wiązań tourowych
Na rynku są obecnie dostępne dwa rodzaje wiązań tourowych:
1 – wiązania szynowe (klasyczne), w których bezpieczniki są takie same jak wiązaniach używanych do zwykłych nart zjazdowych. W wiązania szynowe można wpiąć praktycznie każde buty, nawet te przeznaczone wyłącznie do zjazdów. Wadą wiązań szynowych jest stosunkowo duża waga, natomiast niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest regulacja, umożliwiająca bezpieczne wypięcie narty, jeśli zdarzy nam się upaść przy podejściu.
2 – tak zwane wiązania pinowe. Kiedyś tego typu wiązań używali wyłącznie narciarze – zawodowcy, ale w ostatnich latach stały się popularne również wśród amatorów. Niewątpliwą zaletą tego typu wiązań jest ich waga. Są aż o połowę lżejsze niż wiązania szynowe. Nie są jednak rozwiązaniem odpowiednim dla początkujących amatorów skituringu, gdyż wymagają większych umiejętności. Wypinają się trudniej, niż wiązania klasyczne, szynowe, przez co są trochę mniej bezpieczne.

Który rodzaj wiązań tourowych wybrać?
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z jedną z odmian narciarstwa, w których używa się wiązań tourowych, z pewnością bezpieczniejszym i rozsądniejszym rozwiązaniem będzie dla ciebie wybór wiązań szynowych.
Będziesz mógł zarówno zjeżdżać, jak i podchodzić bezpiecznie. Z pewnością docenisz łatwość wpinania butów.
Natomiast będąc zaawansowanym skitourowcem, który ceni długie i trudne eskapady z wieloma podejściami, na pewno za istotniejszą zaletę uznasz niską wagę wiązań pinowych i to ten typ wybierzesz.

Kluczowym elementem każdego sprzętu narciarskiego są wiązania. To dzięki nim, jeśli są właściwie dobrane, osiągamy satysfakcję z jazdy, gdy robimy to solo dla przyjemności i wyniki – gdy bierzemy udział w zawodach.