Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Obóz, półkolonie czy wspólny wyjazd – czyli jak zorganizować dziecku czas podczas wakacji

Nie ma to jak wspólne wakacje!

Czasem niestety się zdarza, że nie przysługuje nam urlop, więc mamy smutną perspektywę pracy latem, gdy wszyscy inni będą odpoczywać. To oczywiście zależy od konkretnej sytuacji, ale w zdecydowanej większości z nich, do krótkich wakacji ma prawo każdy. Szczególnie osoby, które mają dzieci, bo przecież poza okresem wakacyjnym czy feryjnym, ciężko jest gdzieś zaplanować wspólny wyjazd. Kiedy my mamy wolne, dzieci chodzą do szkoły. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, próbujmy wyjechać wspólnie!

Wszyscy czekają na wakacje, a już szczególnie dzieci, dla których 2 miesiące to jak wspaniała, radosna wieczność. Troszkę gorzej mają rodzice, bo nie mogą sobie pozwolić na taką ilość wolnego czasu, a nie licząc kilkutygodniowego urlopu, muszą pamiętać, by jakoś zaplanować czas swoim podopiecznym. I właśnie, możliwości trochę jest, bo poza wspólnym wyjazdem dostępne są obozy i półkolonie. Tylko co wybrać?

Nieskończone możliwości

I to niezależnie, czy mówimy o przerwie wakacyjnej, czy zimowej, bo miejsc, do których możemy się wybrać, jest bardzo dużo. Czekają pensjonaty w górach i nad morzem, ale nie tylko w najbardziej znanych miejscowościach, bo wiele miejsc jest jeszcze nieodkrytych. To samo zresztą powiemy o terenach położonych nad jeziorem, blisko lasu i prawdziwej natury.

Warto też wiedzieć, że wspólny wyjazd nie musi wiązać się z przebywaniem ze sobą przez całą dobę. Nawet jak mamy dobre kontakty z dziećmi, to taki układ na dłuższą metę może być męczący. Bez obaw, w większości hoteli i pensjonatów odbywają się różne zabawy czy animacje, które prowadzą wyszkolone opiekunki. To idealne rozwiązanie, żeby dzieci pobyły trochę ze swoimi rówieśnikami, a dorośli w tym czasie mogli na przykład wybrać się na romantyczny spacer.

A może obóz?

Czas wolny, letni i zimowy, jest doskonały na naukę nowych rzeczy. Warto zachęcać dzieci do uczestniczenia w takich zajęciach, nawet jak początkowo podchodzą do tego sceptycznie. Dzieci szybciej przyswajają nowe umiejętności, więc możemy być pewni, że wysyłając dziecko na obóz zimowy, np. narciarski czy snowboardowy i letni - piłkarski, koszykarski czy ogólnosportowy, to wróci ono bogatsze w doświadczenia, nowe zdolności i znajomości.

Dobre też półkolonie

Półkolonie są od zawsze bardzo popularne, bo za niedużą kwotę nasze dziecko może uczęszczać na różne zajęcia: sportowe, plastyczne, teatralne czy wokalne. Tak naprawdę ta lista nie ma końca, bo organizowane są przeróżne, bardzo ciekawe wydarzenia dla dzieci. A wiele z nich - o czym warto wspomnieć - jest zupełnie darmowych! Im większe miasto, tym więcej różnych półkolonii, ale praktycznie w każdym zakątku jest coś takiego organizowanego.

A może wszystko naraz?

W przypadku ferii, które trwają 2 tygodnie to niezbyt realne, ale już w wakacje można korzystać z trzech wymienionych opcji. Wyjechać z całą rodziną na długo oczekiwany urlop, a po powrocie wysłać dziecko na obóz, jak jeszcze zostanie trochę czasu - także na półkolonie. Oczywiście, wszystko zależy, czy mamy na to pieniądze i czy nasza pociecha będzie chciała być aż tak aktywna. Zobacz też tutaj: Najchętniej wybierane kierunki wakacyjne na 2019 rok.