Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Sprzęt narciarski — kupić czy wypożyczyć?

Każdy sezon niesie ze sobą zasadnicze pytanie — kupić czy wypożyczyć sprzęt narciarski? Jest to szczególnie ważne w przypadku początkujących narciarzy. Obie te możliwości mają oczywiście swoje zalety i wady, które warto poznać przed dokonaniem wyboru.

Wypożyczanie nart

Dla kogo?

Z tej opcji powinni skorzystać początkujący narciarze, zwłaszcza tacy, którzy pierwszy raz wybierają się na stok — jest tak, ponieważ sport ten może im nie przypaść do gustu, przez co wydatek związany z zakupem własnego sprzętu będzie zupełnie nieopłacalny.

To też dobre rozwiązanie dla osób chcących wypróbować różne modele — wypożyczalnie sprzętu niekiedy dają możliwość wymiany nart na inne w ramach tego samego okresu wypożyczenia. Dzięki temu można bez problemów wybrać takie, które będą najlepiej odpowiadać danej osobie.

Rozważyć wypożyczenie nart powinni także  doświadczeni narciarze, posiadający własny sprzęt starszy niż 2-3 lata — w wypożyczalniach (szczególnie zagranicznych) często dostępny jest najnowszy sprzęt, dzięki czemu mogą go oni przetestować przed ewentualnym zakupem.

Wypożyczenie nart to także dobra opcja dla osób, które spędzają na stoku mniej niż 14 dni w danym sezonie.

Cena

Tutaj jest ten problem, że ceny są zazwyczaj uzależnione od danego regionu. Można z pewną ostrożnością przyjąć, że są to kwoty w granicach 200 euro za 6 dni wypożyczenia samych nart dobrej jakości. Po dorzuceniu do tego reszty sprzętu cena może wzrosnąć nawet o 40 euro.

Zalety

Wady

Kupowanie nart

Dla kogo?

Zakup nart to dobre rozwiązanie dla osób, które na stoku spędzają ponad 14 dni w danym sezonie i mają już doświadczenie w jeździe na nartach na tyle, że mogą sami dobierać sobie sprzęt narciarski.

Jest to też dobra opcja dla narciarzy mających swoje ulubione miejsce zjazdowe i pewnych panujących na nich warunków.

Oczywiście zakup nart powinny rozważyć także osoby, które cenią sobie niezależność i nie chcą codziennie tracić czasu na wizyty w wypożyczalniach.

Posiadanie własnych nart daje też pewność co do ich stanu i jakości oraz tego, że są poddawane serwisowaniu.

Cena

Jeśli o koszty chodzi, zakup własnego sprzętu to wydatek rzędu 1000 złotych za przyzwoitej jakości narty. Cena wzrasta nawet do 2000 zł w przypadku markowego sprzętu z wyższej półki. Oczywiście można liczyć na obniżki cen poza sezonem — latem można spodziewać się przyjemnych upustów. Tak czy inaczej, ze względu na wcale nie małą kwotę, warto dobrze przemyśleć kwestię zakupu własnych nart.

Zalety

Wady

Jakie elementy sprzętu warto mieć własne?

Niezależnie od stopnia zaawansowania oraz tego, czy decydujemy się na zakup, czy wypożyczenie nart, warto wyposażyć się w inne elementy sprzętu narciarskiego, jeśli wybieramy się na stok przynajmniej raz w każdym sezonie. A oto one:

Podsumowanie

Obie opcje mają swoje mocne i słabe strony. Za wypożyczaniem przemawia szczególnie stosunkowo niewielki koszt, możliwość wypróbowania różnych modeli nart oraz komfort podróży — na pewno sprawdzi się w przypadku świeżo upieczonych narciarzy i osób, które nie jeżdżą dłużej niż przez dwa tygodnie w danym sezonie. Zakup własnych nart powinni zaś rozważyć zaawansowani narciarze, którzy mają już doświadczenie i znają się sprzęcie oraz osób mających jedno ulubione miejsce zjazdowe, do którego często wracają. Niezależnie od ostatecznej decyzji trzeba się oczywiście dobrze zastanowić nad każdą z opcji.