Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jak przygotować dziecko do obozu narciarskiego?

Twoje dziecko przygotowuje się do swojego pierwszego obozu narciarskiego? Koniecznie sprawdź, jak przygotować je na wyjazd, co zapakować oraz o co zadbać, aby zapewnić mu jak najlepszą ochronę. Nie pozostawiaj kwestii sprzętu czy ubezpieczenia organizatorowi obozu – wybierz to, co dla Twojej pociechy najlepsze. Zapewnij jej niezapomniane przeżycia, o których będzie Ci opowiadać długimi godzinami!

Kiedy jest dobra pora na naukę jeżdżenia na nartach?


Cz
ęsto się zdarza, że rodzice wysyłają dzieci na naukę narciarstwa, pływania czy jazdy konnej o kilka lat za późno. Wynika to z obawy, że pociecha jest za mała i nie poradzi sobie z wyzwaniem.

Nic bardziej mylnego! To, czy Twoje dziecko jest gotowe na nauk
ę jeżdżenia na nartach, zależy od jego charakteru oraz predyspozycji. Czy jest aktywne i odważne? Czy ma rozwiniętą koordynację ruchową? Czy utrzymuje równowagę i potrafi wykonywać polecenia?

Okazuje si
ę, że na naukę narciarstwa gotowe są już nawet pięciolatki (czasem młodsze dzieci). To wręcz najlepszy wiek, ponieważ nie ma jeszcze ograniczeń związanych z lękiem, a nauka jest dla niego intuicyjna. Oczywiście warto zadbać dla takiego malucha o odpowiednie ubezpieczenie narciarskie, które w razie urazu pokryje koszty leczenia i sprawi, że malec nie zapamięta nauki jako czegoś strasznego.

Wysy
łasz dziecko na zagraniczny obóz narciarski? A może jedziecie na stok całą rodziną? Sprawdź, jak przygotować się na narty w Austrii.Jakie buty narciarskie i narty dla malucha?


Zarówno buty, jak i narty odznaczaj
ą się pewnym stopniem w skali twardości. Im niższy stopień, tym są miększe. Warto zapytać o to ekspedienta w sklepie jeżeli sprzęt kupujesz, bądź pracownika wypożyczalni jeśli wynajmujesz buty i narty. Pamiętaj też, że jeśli chcesz kupić dziecku własne akcesoria i poświęcisz większy budżet, warto by wykupione ubezpieczenie narciarskie obejmowało ochronę sprzętu: od zniszczenia, utraty oraz kradzieży.

Najlepsze narty dla dzieci s
ą miękkie i mają niewielki promień skrętu. Oznacza to, że gdy nartę puści się po stoku swobodnie, zakreśli jakiś krąg. Przy niewielkim promieniu będzie on adekwatnie niewielki. Ułatwi dziecku skręcanie i zachowanie kontroli nad jazdą. Ponadto narty muszą mieć odpowiednią wysokość. Warto, by po postawieniu w pionie czubami do góry sięgały oczu malucha.

Nie tylko narty powinny by
ć miękkie buty także. Plastyczne ułatwią dziecku manewrowanie, a co za tym idzie całą jazdę. Kostka będzie odpowiednio zabezpieczona, więc ryzyko kontuzji zmaleje. Pamiętaj jednak, by ubezpieczenie narciarskie obejmowało opiekę medyczną oraz NNW na wszelki wypadek.Ochrona dziecka na stoku: kask


Jedna z najwa
żniejszych zasad narciarskich brzmi: nigdy nie puszczaj dziecko na stok bez kasku. Ten element sprzętu narciarskiego powinien być dobrany do głowy dziecka dopasowany do obwodu niczym kapelusz.

Dobrym pomys
łem jest zakup kasku z pokrętłem regulującym szerokość. W razie gdybyś źle zmierzył obwód głowy, chciał założyć dziecku dodatkowo chustkę albo postanowił wykorzystać kask również za rok, bez trudu go dopasujesz. Pamiętaj jednak, że kask nie może ściskać głowy musi do niej przylegać. Jeśli uciska, oznacza to, że jest już za mały.

Raz jeszcze przypominamy o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego dla ochrony malucha. Je
śli zadbasz o to oraz o dopasowany rozmiarem i zapewniający ochronę sprzęt narciarski, Twoje dziecko spędzi na stoku bajeczny czas!