Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Białka Tatrzańska – zimowa stolica białego szaleństwa?

Narciarska oaza, zlokalizowana zaledwie 20 km od Zakopanego to prawdziwa mekka miłośników sportów zimowych. Co zwiedzić w Białce Tatrzańskiej, gdzie się zatrzymać i czym zająć, jeśli zamiast aktywności sportowych preferujemy relaks?

 

Fenomen Białki Tatrzańskiej

Mała, górska miejscowość letniskowa, licząca niewiele ponad 2 tys. mieszkańców to jedno z najpopularniejszych miejsc na zimowy urlop. O popularności Białki Tatrzańskiej przesądza przede wszystkim niezwykle malownicze położenie i bogata infrastruktura turystyczna. Zimą Białkę „przejmują” miłośnicy narciarstwa zjazdowego i biegowego. Lato i wczesna jesień to idealna pora dla miłośników pieszych wędrówek górskich i fanów zabytkowej architektury. 

Białka Tatrzańska to miejsce przyjazne szczególnie rodzinom z dziećmi. Większość lokalnych hoteli oferuje najmłodszym specjalne menu, szereg atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu – nie tylko w okresie ferii zimowych. Istotną jest też kwestia logistyki. Do najbliższych miejscowości (Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ, Zakopane) można łatwo dojechać samochodem a lokalny transport – zarówno publiczny, jak i prywatny – pozwala na komfortowe poruszanie się po najbliższej okolicy.

Nowoczesny kompleks wyciągów narciarskich

Białka Tatrzańska cieszy się zasłużoną opinią jednego z najbardziej nowoczesnych i przyjaznych narciarzom ośrodków sportowych w Polsce. Na miłośników białego szaleństwa czekają wyciągi narciarskie i krzesełkowe. 

Kotelnica Białczańska to kompleks tras zjazdowych o różnym poziomie zaawansowania i łącznej powierzchni ok. 42 ha. Stoki są bardzo dobrze oświetlone i regularnie naśnieżane. Do dyspozycji narciarzy jest m.in. 5 wyciągów krzesełkowych, snowpark i tor snowtubingowy dla najmłodszych oraz wypożyczalnie sprzętu. Kotelnica wraz z Wyciągami Narciarskimi Bania i Stacją Narciarską Kaniówka to łącznie ponad 20 km tras narciarskich. Wszystkie trzy ośrodki objęte są systemem karnetów „Tatra Ski” a doskonałe zaplecze hotelarsko-gastronomiczne pozwala na zaplanowanie wygodnego, aktywnego urlopu z całą rodziną. 

Rozrywki dla amatorów wypoczynku relaksacyjnego

Białka Tatrzańska oferuje także szereg rozrywek, przeznaczonych dla miłośników wypoczynku zorientowanego na relaks i regenerację. Pod tym względem na pierwsze miejsce wśród lokalnych atrakcji wybija się słynny kompleks basenów Termy Bania, oddany do użytku w 2011 roku. Obiekt od momentu powstania cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów. Możliwość relaksacyjnej kąpieli w basenie termalnym (temperatury do 38°C) z widokiem na zaśnieżone stoki to jedna z obowiązkowych atrakcji turystycznych – dostępna także dla najmłodszych.

Ogromną popularnością cieszą się też lokalne obiekty gastronomiczne (karczmy, gospody, restauracje), serwujące tradycyjne, góralskie przysmaki – oscypki z żurawiną, grzane wino, golonkę i słodkie desery naleśnikowe. Miłośnicy historycznych zabytków powinni znaleźć czas na podróż szlakiem najciekawszych obiektów lokalnej architektury – zabytków sakralnych, muzeów, skansenów i domów sztuki ludowej. Dodajmy jeszcze, że zaledwie krótka przejażdżka samochodowa dzieli Białkę od Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego i Niedzicy.

Komfortowy azyl dla narciarzy, czyli gdzie nocować?

W poszukiwaniu idealnego noclegu i odpoczynku od całodziennego szaleństwa na stoku warto postawić na obiekt sprawdzony i doceniony przez turystów.

Hotel Toporów w Białce Tatrzańskiej to obiekt łączący nowoczesną jakość usług z przywiązaniem do lokalnych tradycji. Murowany budynek, utrzymany w stylistyce tradycyjnej architektury góralskiej, jest zlokalizowany w pobliżu kompleksu wyciągów narciarskich. Komfortowy dojazd to nie wszystko. Obiekt uwzględnia potrzeby turystów wypoczywających aktywnie, jak i rodzin z dziećmi oraz gości preferujących relaks. Hotel posiada zarówno komfortowo wyposażone pokoje, jak i luksusowe apartamenty. O jakość wypoczynku gości dba profesjonalna obsługa recepcji, kucharze Restauracji Stylowa (serwującej pyszne, lokalne przysmaki) i pracownicy Mini SPA (z dostępem do krytego basenu, sauny i jacuzzi).  

Nie zapomniano też o potrzebach najmłodszych gości. Do ich dyspozycji oddano bezpieczną salę zabaw i plac zabaw w ogrodzie oraz specjalnie przystosowane menu. Rodziny z dziećmi mogą liczyć na wszelkie, niezbędne udogodnienia – w tym pomoc z zaplanowaniem ciekawego pobytu i dostępu do lokalnych atrakcji.