Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Rodzinnie do Rosji i Chin - jak to zrobić?

Podróże w odległe rejony świata to nie tylko wyzwanie z punktu widzenia logistyki transportu, biletów lotniczych, hoteli i tym podobnych. To również określone wymagania prawne, które trzeba spełnić, aby możliwość wjazdu do konkretnego kraju stanęła przed nami otworem. W wielu krajach takim warunkiem jest przede wszystkim wiza. O formalności z nią związane zadbać należy jak najwcześniej, aby nic nie stanęło nam na drodze do Chin lub choćby Rosji. 

Wizy do Chin

Na wizę do Chin na szczęście nie czeka się długo. W podstawowym trybie czas oczekiwania wynosi tydzień, a przypadku trybu ekspresowego - 2 dni robocze. Najbardziej popularne typy wiz to WIZA L (turystyczna) i WIZA M (biznesowa). Osobną kategorię tworzą wizy Q i S, czyli wizy dla członków rodzin mieszkańców Chin oraz osób tam pracujących. Warto pamiętać, że część wniosków wizowych wymaga wykonania odpowiedniego badania lekarskiego. 

W przypadku każdego wniosku należy pamiętać o tak podstawowym szczególe, jak odpowiednie zdjęcie. Jedyne akceptowalne to tzw. zdjęcie biometryczne, czyli kolorowe na białym tle, robione na wprost w widocznym obojgiem uszu. Co ważne - nie starsze niż 6 miesięcy, umożliwiające bezsprzeczną identyfikację osoby. 

Więcej na https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-chin/

Wizy do Rosji

Na wizę do Rosji możemy poczekać do dwóch tygodni. Warto natomiast pamiętać, że jadąc tam będziemy przejeżdżać przez Białoruś. Do tego potrzebna nam będzie wiza tranzytowa, a tę możemy uzyskać na podstawie wizy do Rosji. Z praktycznego punktu widzenia ważna jest również wprowadzona przez konsulat rejonizacja wydawania tych dokumentów. Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań obsługują mieszkańców określonych województw i nie ma możliwości ubiegania się o wizę w innym miejscu. Na przykład konsulat w stolicy wydaje wizy dla województw:mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego oraz podlaskiego.  

Ważnym elementem wniosku wizowego jest kopia ważnego ubezpieczenia. Należy ubezpieczyć się na ewentualne koszty leczenia. Minimalna kwota ubezpieczenia to 30.000 EURO. Pozostałe ubezpieczenia są dobrowolne i zależą wyłącznie od decyzji wyjeżdżającego. Warto wykupić polisę od sprawdzonego ubezpieczyciela, często bowiem zdarza się, że dokumenty są odrzucane przez konsulat, jeśli nie spełniają przedstawionych wymogów. Bezpiecznie ubezpieczać się m.in. w: TU EUROPA, Singal Iduna, Warta, Generali, Axa. 

Więcej na https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-rosji/

Wymienione powyżej zagadnienia to tylko początek całego procesu. Dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej albo skorzystać z profesjonalnego pośrednictwa wizowego odsyłam na strony Serwisu Konsularnego