Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Dlaczego warto zbierać srebrne monety?

Wśród wielu osób złoto i złote monety są niezwykle cenne, natomiast często patrzą z dużą dozą rezerwy na srebrne arcydzieła sztuki numizmatycznej. Tymczasem wprawne oko numizmatyka powinno jak najszybciej wyłapywać srebrne cuda i zbierać je z niemalże równą złotu czcią. Dlaczego warto skupić się także na tym, co srebrne?

Srebro to wyjątkowy kruszec

Niewątpliwie srebro jest bardzo cennym kruszcem, także ze względu na jego trwałość. Złoto dużo bardziej się brudzi i niejednokrotnie nie jest aż tak wyjątkowe pod względem wyglądu jak srebro. Co więcej, srebro może być łatwiej czyszczone, a więc i dłużej zachowywać wyjątkowe wartości estetyczne, dla których numizmatyk sięga po kolejne monety.

Srebro jest unikatowe

Bulionowe monety z zagranicy są wypuszczane w wielu egzemplarzach. Tymczasem srebrne monety ze Skarbnicy Narodowej nie przekraczają zwykle 20 000 egzemplarzy, co sprawia, że mogą uchodzić za swoisty unikat, a więc mieć i bardzo dużą wartość kolekcjonerską. Warto bowiem pamiętać czym jest numizmatyka i jak dużą wagę dla numizmatyka-osoby ma zbieranie i posiadanie, a nie rzeczywista wartość danego  przedmiotu.

Numizmatyka jako nauka pomocnicza historii jest niezwykła i wielokrotnie podkreśla się, że stanowi niesamowitą wiedzę o życiu. Dlatego lekceważenie srebrnych monet może zakrawać na żart i nie być dobrze traktowane w jakimkolwiek towarzystwie. Co więcej srebro to kruszec niezwykły i efektowny, a jednocześnie może być wieloletnią pamiątką niezwykłych chwil. Warto zatem spróbować kolekcjonować różne monety i nie ograniczać się tylko i wyłącznie do złota.

Podsumowując: Monety to bardzo fascynujące hobby, dzięki któremu można się wiele nauczyć na temat historii. Można również poznać nowych ludzi na różnych spotkaniach numizmatyków. Każda osoba mająca zapał do zbierania monet powinna rozwijać swoją pasje z dnia na dzień.