Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jak przygotować się do wakacyjnego urlopu?

Najbliższe dwa miesiące to czas wakacyjnych wyjazdów. Ciepłe i słoneczne dni to idealny moment na kilka dni wolnych od pracy i zorganizowanie relaksującego urlopu. Aby jednak letnią podróż można było uznać za udaną, trzeba się odpowiednio do niej przygotować. Co trzeba zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd, a co będzie zbędne? O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?

Ochrona przed owadami i kleszczami

Wybierasz się na biwak? A może wiesz, że w czasie urlopu sporo czasu spędzisz w lasach? Pamiętaj o zabezpieczeniu przed owadami i pasożytami. Bywają one nie tylko uciążliwe, ale mogą być także niebezpieczne dla zdrowia. Przykładem są kleszcze. Dlaczego ochrona przed tymi pajęczakami jest taka ważna? Z roku na rok rośnie wśród nich liczba osobników przenoszących groźne choroby. Kleszcze są odpowiedzialne za rozwój boreliozy, czyli wieloukładowej choroby zakaźnej, która może objawiać się np. zapaleniem mięśnia sercowego. Dlatego przed wyjazdem koniecznie trzeba wyposażyć się nie tylko w spray na komary i maść przydatną po ugryzieniach os czy pszczół, ale także w środki odstraszające kleszcze, czyli repelenty.

Racjonalne pakowanie

Pakowanie to jedna z najtrudniejszych do załatwienia przed wyjazdem spraw. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę środek lokomocji. Szczególnie stresująca jest podróż samolotem – w zależności od przewoźnika, pasażerowie zobowiązani są do zachowania bagażu do odpowiedniej wagi. Planujesz wylot? Koniecznie wyposaż się nie tylko w torbę o wymiarach zgodnych z wytycznymi linii lotniczych, ale także w wagę bagażową (można ją kupić m.in. w sklepie ZasmakujRadości.pl). A co z zawartością torby? W dużej mierze zależy ona od typu wyjazdu. W ciepłych krajach nie może zabraknąć strojów kąpielowych, większej ilości ręczników i środków do opalania. Z kolei w góry przyda się sprzęt do wspinaczek. Niemniej jednak w każdym wakacyjnym bagażu powinien znaleźć się dodatkowy komplet bielizny, wygodne obuwie, nieco cieplejsze ubranie na chłodniejszy dzień, płaszcz przeciwdeszczowy i wymagany komplet dokumentów (włącznie z tymi przekazanymi przez biuro podróży).

Zabezpieczenie mieszkania

Przed urlopem trzeba też zadbać o własne lokum. Dotyczy to nie tylko podlania kwiatów. Należy sprawdzić dokładnie, czy wszystkie zamki i okna są sprawne. Masz alarm? Upewnij się, że urządzenie działa poprawnie. Nie można zapomnieć również o sprzęcie elektrycznym – tuż przed samym wyjazdem odłącz wszelkie urządzenia od zasilania – oraz zakręceniu dopływu wody i gazu. Przyda się też pomoc zaufanej osoby, która przynajmniej raz pojawi się w trakcie urlopu właścicieli w mieszkaniu i sprawdzi, czy jego stan jest w porządku.