Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Rzymskie bazyliki - najciekawsze budowle sakralne świata

Świątynie chrześcijańskie należą do najbardziej imponujących dzieł architektury europejskiej - stanowią obiekt zainteresowania i podziwu nie tylko wiernych, ale i wszystkich entuzjastów sztuki. Na szczególną uwagę zasługują rzymskie bazyliki. Zobacz, co wyróżnia je na tle innych budowli sakralnych.

Bazylika – budowla ze starożytnego Rzymu

Dzisiaj niewiele osób zdaje sobie sprawę, że projekt bazyliki jako kościoła nie jest autorskim pomysłem architektów chrześcijańskich, ale został zaczerpnięty od starożytnych Rzymian. Jeszcze zanim religia Chrystusa dotarła do Rzymu, bazylika stała przy forum jako hala targowo-sądowa Dopiero później chrześcijanie zaczęli budować świątynie na ten wzór. Charakterystyczna struktura bazyliki to podłużny układ, nawa główna i kilka naw bocznych, pokrytych oddzielnymi dachami. Wszystkie nawy są od siebie oddzielone, a część centralna ma wyższe sklepienie. Z czasem budowa bazyliki została urozmaicona o różne elementy takie jak krypty, transept, chór, wieże, kaplice i inne. Nazwa pochodzi od greckiego słowa βασιλικός,  co oznacza królewski i wpisuje się doskonale zarówno w dawną funkcję hali, jak i współczesną rolę świątyni.

Bazylika św. Klemensa

Chociaż Bazylika San Clemente nieopodal Koloseum nie jest uznawana za najbardziej reprezentacyjną świątynię rzymską, to niewątpliwie warto ją odwiedzić. To wyjątkowa ciekawostka archeologiczna, gdyż na trzech poziomach można zobaczyć trzy budowle z różnych epok architektonicznych. Zaraz po wejściu z ulicy oglądamy wnętrze bazyliki z początku XII w., ozdobne w mozaikę Drzewa Życia i cyborium nad grobem św. Klemensa. Na niższym poziomie widać struktury świątyni wczesnochrześcijańskiej z IV/V w., a jeszcze niżej – pozostałości budynków z I w., czyli dawnego Mitreum oraz budynku użytku publicznego.

Bazylika św. Piotra na Watykanie

Największa z bazylik rzymskich mieści się na Watykanie, wedle tradycji na miejscu pochówku swojego patrona – św. Piotra. Łączy w sobie typowe cechy stylów renesansu i baroku, a jej budowa trwała 120 lat. We wnętrzu znajdziemy szereg zabytków architektonicznych, rzeźbiarskich i malarskich. Nie tylko dzieła sztuki nowożytnych artystów takich jak Michał Anioł czy Gianlorenzo Bernini, ale także artefakty pochodzące z dawnej bazyliki konstantyńskiej, która stała tutaj w czasach wczesnochrześcijańskich. Obecnie jest to jeden z najważniejszych punktów na mapie katolicyzmu.

Bazylika św. Pawła za Murami

Druga co do wielkości bazylika rzymska zachwyca przepysznym wnętrzem. Rozległa przestrzeń została urozmaicona licznymi zdobieniami i misternymi wykończeniami. Na ścianach naw znajdują się wizerunki kolejnych papieży – według legendy, kiedy zapełnią się wszystkie wolne miejsca dla patriarchów Kościoła, nastąpi koniec świata. W bazylice możemy obejrzeć także grób św. Pawła pod baldachimem w stylu gotyckim, a także kawałek łańcucha, którym święty był przykuty w więzieniu.

W Rzymie można zwiedzić niezliczoną ilość świątyń, w tym bazyliki w różnych stylach, każda ze swoją wyjątkową historią. Oprócz wyżej wymienionych warto wybrać się także do Bazyliki św. Jana na Lateranie czy do Bazyliki Matki Bożej Większej. Możliwości jest tak wiele, że z pewnością wystarczy na kilka dni wycieczki krajoznawczej.

Artykuł przygotowano we współpracy z Holy Art