Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Bunkier w Martianach

Bunkier w Martianach Foto Galeria
Bunkier w Martianach Bunkier typu B
Wieś Martiany. Na wzniesieniu po lewej stronie drogi za nowo wybudowanym białym domem widać schron bojowy. Jest to jedyny w całości zachowany schron, który do lat sześćdziesiątych był obudowany stodołą drewnianą, która go maskowała. Na wystających betonowych słupach na dachu schronu była oparta więźba dachowa. Wewnątrz zachowały się wszystkie oryginalne niemieckie napisy dotyczące obsługi i bezpieczeństwa pobytu w schronie. Pozostałości po podwieszanych łóżkach dla obsługi, otwory strzelnicze karabinów maszynowych. Zbudowany był w 1939r, nr 72, typ "B". 
Do schronu można dojść bramą prowadzącą do prywatnej posiadłości przez podwórze. Właściciel posesji udostępnia przejście, wjazd na podwórze i oświetlił wnętrze schronu. Prostopadle do drogi, z lewej strony cztery i z prawej dwa, zniszczone schrony bojowe z tego samego okresu rozbudowy Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Stanowiły one również zabezpieczenie kwatery Hitlera od wschodu.
Ÿród³o:http://www.polska.website.pl/war_martiany.htm
Bunkier w Martianach

Pokaż Militaria na większej mapie