Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Kutná Hora


Pokaż All na większej mapielokalizacja


Kutna Hora Foto Galeria

Kutná Hora (niem. Kuttenberg) - stolica powiatu Kutná Hora w kraju środkowoczeskim, w Czechach w odległości ok. 65 km od Pragi. Populacja miasta na rok 2003 wyniosła 21 218 mieszkańców.

Rozwój Kutnej Hory wiąże się z wydobyciem srebra, którego początki sięgają XIII wieku. XIV wiek przyniósł dalszy rozwój miasta, założono mennicę królewską Włoski Dwór (Vlašský dvůr), w której zatrudniono florenckich rzemieślników. Włoski Dwór stał się też rezydencją królewską, po której najcenniejszą pamiątką jest gotycka kaplica królewska. Mennicę zamknięto w XVIII wieku, co związane było z wyczerpywaniem się złóż srebra. Teraz jest tu siedziba muzeum mincerstwa i galerii numizmatycznej.

Obecnie w Kutnej Horze rozwija się przemysł maszynowy, tekstylny, metalowy oraz przetwórstwo żywności.

W 1995 r. Stare Miasto z kościołem św. Barbary i kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ważnymi zabytkami Kutnej Hory są też:

    * ossuarium (tzw. Kaplica Czaszek) w dzielnicy Sedlec
    * katedra św. Jakuba
    * kaplica Bożego Ciała
    * Hrádek
    * kamienna gotycka studnia
    * kamienny dom gotycki
    * morowy słup
    * kolegium jezuickie

źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kutn%C3%A1_Hora
Kutna Hora Foto Galeria
Kościół św Barbary w Kutnej Horze

Kościół św Barbary w Kutnej Horze

Kaplica Czaszek w Kutnej Horze

Kaplica Czaszek w Kutnej Horze