Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Ustka
Atrakcje i Zabytki

Ustka
Ustka
Foto Galeria 2011

Pokaż Miasta na większej mapie
Pozostałość Radaru w Ustce
Pozostałość Mili Morskiej w Ustce
Trzecie Molo w Ustce
Trzecie Molo w Ustce
Bateria Bluchera w Ustce
Bateria Bluchera w Ustce
Batalionowy Rejon Umocniony nr 4 w Ustce (BRU 4)
Batalionowy Rejon Umocniony nr 4 w Ustce (BRU 4)
Stare Miasto w Ustce
Stare Miasto w Ustce
Latarnia Morska w Ustce
Latarnia Morska w Ustce
Port w Ustce
Port w Ustce
Plaża i Klify w Ustce
Plaża i Klify w Ustce
Molo i Syrenka w Ustce
Molo i Syrenka w Ustce
Widok z Latarni Morskiej w Ustce
Widok z Latarni Morskiej w Ustce
Foto Galeria
Ustka
to niewielka posiadająca status uzdrowiska miejscowość wypoczynkowa na Pomorzu Środkowym. Prawa miejskie posiada od 1935 roku. Od 150 lat przybywają tu wczasowicze i kuracjusze po zdrowie i wypoczynek. Ustka i okolice są pod bezpośrednim wpływem uzdrawiającego klimatu morskiego, który w połączeniu z leczniczym działaniem żywicy czarnej sosny powoduje specyficzny mikroklimat, a bryza wiejąca od morza stanowi naturalną inhalację.Ustka nadmorskiemu położeniu, powietrzu bogatym w jod,obfitym złożom borowinowym oraz źródłom solankowym uzyskała w 1987 roku statut Uzdrowiska.
Na gości czekają tu liczne domy wczasowe, kwatery prywatne, pensjonaty, apartamenty, hotele. 
Zapraszamy Państwa na spacer po Ustce, który proponujemy rozpocząć od dworca.
Kolej żelazana dotarła do Ustki w 1878 roku; szyny dowożono tu morzem a żwir na nasypy wybierano spod wydmy przy plaży zachodniej. Pierwszy pociąg osobowy z Ustki do Słupska ruszył 1 października 1878 roku . Jechał planowo 35 minut- niewiele dłużej niż dzisiaj. W 1911 roku budynek dworca został gruntownie rozbudowany a jego wygląd nie zmienił się do dnia dzisiejszego.
Niedaleko dworca wybudowano w 1887 roku neogotycki kościół. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele elementów przeniesionych ze starego kościoła , który stał w kapitańskim zaułku przy porcie.
Jest tam m.in. ołtarzowy krucyfiks z XVII wieku, krzyż z Chrystusem oraz organy-jedno z nielicznych dzieł znanej w Europie manufaktury V lknerów.
Następny etap naszego spaceru to budynek poczty. Poczta w Ustce ma już ponad 150 lat, pamięta czasy przewozów pocztowych. Zbudował ją w 1875 roku Franz Draheim, właściciel firmy, która zbudowała kościół. Początkowo ruch pocztowy między Ustką a Słupskiem był obsługiwany przez dyliżansy, które od roku 1840 przewoziły także pasażerow. Na pokonanie tej trasy dyliżans potrzebował dwóch godzin.
Wart uwagi jest także zaułek kapitański-niewielki placyk w miejscu, gdzie skręca się do portu.Wokół zachowało sie jeszcze kilka starych kamienic, których fundamenty mogą mieć setki lat. W latach 1357-1889 stał tu średniowieczny kościółek pod wezwaniem Jana Chrzciciela i Świętego Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. Kościółek miał dość wysoką wieżę, która pełniła rolę punktu nawigacyjnego.Wokół stały kamienice najbogatszych mieszkańców Ustki, kapitanów statków- stąd nazwa zuałku.Pamiątką po epoce żaglowców i parowców są usteckie spichlerze, które zachowały się zarówno po wschodniej jak i po zachodniej stronie portu.
Pierwszy port istniał w Ustce jeszcze za panowania Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Obecnywygląd portu to efekt przebudowy w latach 1899-1903. Jeszcze przed I woją światową Ustka stała się największym portem handlowym między Gdańskiem a Szczecinem.
Nie sposób zapomnieć o latarni morskiej, której światło widać z odleglości około 30 km.
Latarnia morska w Ustce służy marynarzom już od 109 lat. Pierwsza latarnia zabłysła w1871r.
Istniejąca do dziś budowla z ośmiokątną wieżą powstala w 1892 roku.
Najprzyjemniejszy odcinek spaceru po Ustce to oczywiście promenada; nadmorski park powstał tu już w 1875 roku.Wkrótce zaczęto budować tu eksluzywne pensjonaty i restauracje.
Warto równierz odwiedzić artyleryjskom Baterie Bluchera z czasów IIwojny oraz
liczne po PRL-owskie bunkry znajdujace się po zachodniej stronie ustki.

źródło: http://www.nasza.ustka.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=69&Itemid=91
Zwiedzamy Ustke, Atrakcje Turystyczne i Zabytki Ustki

Ustka
Foto Galeria 2019

Muzeum Figur Woskowych w Ustce
Muzeum Figur Woskowych w Ustce
Motylarnia Ustka
Motylarnia Ustka
Koncert Hoyraky i Future Folk w Ustce 2019
Koncert Hoyraky i Future Folk
w Ustce 2019
Promedada w Ustce
Promenada w Ustce
Rejs Statkiem Dragon Ustka
Rejs Statkiem Dragon Ustka
Stawek Upiorów Ustka
Stawek Upiorów Ustka