Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Władysławowo


Pokaż Miasta na większej mapie
Plaża we Władysławowie
Plaża we Władysławowie
Port Władysławowo
Port Władysławowo
Wieża widokowa, Dom Rybaka we Władysławowie
Wieża widokowa
Dom Rybaka we Władysławowie
Władysławowo

Władysławowo to turystyczne miasto nad brzegiem Bałtyku. W jego pobliżu znajduje się Nadmorski Park Krajobrazowy oraz Zatoka Pucka. W samym mieście znajdziemy port rybacki, Dom Rybaka z wieżą widokową, wesołe miasteczko, aleję Gwiazd Sportu oraz rozległą plażę.
Początki miasta datowane są na 11 lutego 1920 roku, kiedy to generał Józef Haller przybył do Wielkiej Wsi. Odbył tu rejs kutrem, a jeden z jego oficerów, któremu bardzo przypadło to miejsce do gustu, kupił tu potem trochę ziemi. Ów generał to ppłk. Henryk Bagiński, który po zakupi ziemi stworzył osadę o nazwie Hallerowo. Kolejno 15 czerwca 1927 roku powstał przystanek kolei "Hallerowo". Zamknięto go wkrótce i w 1929 oddano do użytku stację "Wielka Wieś – Hallerowo", która obecnie nosi nazwę Władysławowo. Powstanie Władysławowa bezpośrednio związane jest z wybudowaniem w 1938 roku portu. Port na cześć króla Władysława IV nazwano Władysławowem, a 1 lipca 1952 roku połączono Wielką Wieś, Hallerowo i osadę przyportową w gminę Władysławowo. Połączenie to poskutkowało tym, że 30 czerwca 1963 roku Władysławowo otrzymało prawa miejskie. Dziś Władysławowo nastawione jest głównie na turystykę w okresie letnim. Przyjeżdżają tu letnicy, by używać nadmorskiego klimatu i kąpieli w Bałtyku. Władysławowo to również ciekawy punkt wypadowy przydatny w zwiedzeniu Pomorza.
Tekst na podstawie://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82awowo