Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Kudowa Zdrój

Kudowa-Zdrój

jest to miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, położone w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, nad potokiem Bystra, na wysokości do 420 m n.p.m. Położenie na południowych stokach sprawia, że ma Ono klimat przyjemniejszy i łagodniejszy niż miejscowości położone w Kotlinie Kłodzkiej, od której zresztą oddziela ją Przełęcz Polskie Wrota. Kudowa jest miastem granicznym i do 21 grudnia 2007 posiadała cztery przejścia graniczne z Czechami.


Rys Historyczny


Pierwsze wzmianki o wsi, która dała początek miastu pochodzą z 1354 r. Wieś, położona była na czeskim obszarze etnicznym i nazywała się Lipolitov a następnie Chudoba. Znana jest również nazwa Čermenské Lázně . W XVII w. odkryto tu źródła wód leczniczych o zróżnicowanym składzie chemicznym. W następstwie tego odkrycia w1636 r. powstają pierwsze urządzenia kąpielowe. Roku 1777 to data ukazania się we Wrocławiu broszura pt. "Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących". Było to tłumaczenie niemieckiej książeczki, która zawierała informacje obejmujące wyniki przeprowadzonych analiz chemiczny wód oraz opis ich medycznych zastosowań. Kudowa Zdrój w połowie XIX w. została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. W 1905 r. otwarto linie kolejową Kłodzko-Kudowa-Czechy co dało dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu. Jako spuścizna II wojny światowej w 1945 r. pozostał spór graniczny o Kudowę pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką. Strona czechosłowacka wysłała nawet w ten rejon pociąg pancerny. Ostatecznie jednak miasto weszło w skład państwa polskiego.

Turystyka


Niewątpliwie głównymi atrakcjami turystycznymi Kudowy są park zdrojowy i pijalnia wód mineralnych (wody arsenowe), kolejną jest położona w dzielnicy Czermna Kaplica Czaszek. W Kudowie organizowane są również Festiwale Moniuszkowskie. Kudowa Zdrój jest świetnym punktem wypadowym dla wycieczek w Góry Stołowe np. na Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały. Można wyjechać do sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, np. do Pragi położonej w odległości 150 kilometrów. Miasto posiada rozbudowaną bazę noclegową i liczne sanatoria, które oferują turystom lub kuracjuszom skorzystanie z zabiegów przyrodo-leczniczych. Co do wód leczniczych to Kudowa posiada trzy bezpieczne źródła. Wody Marchlewski i Śniadecki można skosztować w budynku pijalni wód, a trzeciej napijemy się niedaleko stawu w Parku Zdrojowym. Zwiedzimy tu również Muzeum Zabawek, Muzeum Żaby, Szlak ginących zawodów, a w Pstrążnej Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego ze skansenem.

Tekst na podstawie źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kudowa-Zdr%C3%B3j

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój
Foto Galeria 2012


Pokaż Miasta na większej mapie
Park Zdrojowy - Kudowa Zdrój
Park Zdrojowy - Kudowa Zdrój
Pijalnia wód mineralnych - Kudowa Zdrój
Pijalnia wód mineralnych Kudowa Zdrój
Kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Czermnej
Kościół pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Czermnej
Kaplica Czaszek w Czermnej
Kaplica Czaszek w Czermnej
Muzeum Zabawek "Bajka" w Kudowie Zdroju
Muzeum Zabawek "Bajka" w Kudowie Zdroju
Szlak Ginących Zawodów i mini Zoo w Czermnej
Szlak Ginących Zawodów  w Czermnej
Zwiedzamy Kudowe Zdrój, Zabytki i Atrakcje w Kudowie Zdrój

Kudowa Zdrój
Foto Galeria 2020