Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylkoPrzed Muzeum
Noc Muzeów Krotoszyn 2012
Foto Galeria

Noc Muzeów Krotoszyn 2012 - Rozdrażewscy i Potop SzwedzkiKolejna edycja „Noc Muzeów” w Krotoszynie miała miejsce 19 maja 2012. Celem tegorocznej edycji było pokazanie mieszkańcom Krotoszyna i gościom realiów związanych z czasami rozdrażewskich którzy niegdyś władali tymi ziemiami. Impreza rozpoczęła się przed nowo wyremontowanym muzeum w Krotoszynie. Oprócz mieszkańców miasta przybyły jako główna atrakcja grupy rekonstrukcji historycznej. Można więc było oglądać Szwedów i Polska Szlachtę z czasów rozdrażewskich roku 1569-1692. Przed muzeum rozegrały się również sceny historyczne z udziałem wyżej wymienionych grup.
Po prezentacji przyszedł czas na zwiedzanie muzeum. Eksponaty muzealne były chętnie i z zainteresowaniem oglądane przez krotoszynian jak i gości.
Około godziny 19 zakończono zwiedzać muzeum i udano się w kolorowym pochodzie do parku miejskiego. Mieszkańcy w nierzadkim zadziwieniu przystawali na chodniku by podziwiać Polską Szlachtę i Szwedów, którzy w strojach z epoki przemierzali ulice miasta. Kolorowy pochód przemaszerował do parku miejskiego gdzie miano kontynuować zabawę. Jako atrakcje można było podziwiać i zwiedzić obóz pospolitego ruszenia, obejrzeć pokaz strzelania z łuku i broni palnej, podziwiać pokazy szermierki oraz ubiór, rynsztunek i uzbrojenie szlachty polskiej i wojsk szwedzkich z XVII wieku. Sami zwiedzający mogli również czynnie uczestniczyć w życiu obozowym były więc możliwości nauki staropolskich tańców, strzelania z łuku oraz obycia z szablą. A wszystko to przy akompaniamencie starodawnej muzyki.
Spacerowicze mogli również wysłuchać koncertu Zespołu Muzyki Dawnej „Artifex”.
A gdy zapadł zmrok miedzy drzewami krotoszyńskiego parku rozegrała się bitwa. Bitwa była inscenizacją potyczki polskiej szlachty oraz wojsk potopu szwedzkiego. Rywale bili się zażarcie. Z pola bitwy dobiegały krzyki rannych, brzęk szabli i huk wystrzału z armat. Obie walczące strony pokazały kunszt szermierski a podczas walki widok sypiących się iskier z kling szabli nie był rzadkością.
Kolejna atrakcją po potyczce był staropolski poczęstunek i teatr ognia. Cała impreza było bardzo pouczająca i interesująca. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania by pokazać odległe czasy okresu potopu szwedzkiego.

Autor: Zdrach
Przed Muzeum - Noc Muzeów Krotoszyn 2012 Przed Muzeum - Noc Muzeów Krotoszyn 2012 Przed Muzeum - Noc Muzeów Krotoszyn 2012

Noc Muzeów Krotoszyn 2012
Rozdrażewscy i Potop Szwedzki


Pokaż Imprezy na większej mapie
Muzeum - Noc Muzeów Krotoszyn 2012 Muzeum - Noc Muzeów Krotoszyn 2012 Muzeum - Noc Muzeów Krotoszyn 2012

Muzeum
Noc Muzeów Krotoszyn 2012
Foto Galeria

W Parku - Noc Muzeów Krotoszyn 2012 W Parku - Noc Muzeów Krotoszyn 2012 W Parku - Noc Muzeów Krotoszyn 2012

W Parku
Noc Muzeów Krotoszyn 2012
Foto Galeria

Potyczka w Parku - Noc Muzeów Krotoszyn 2012 Potyczka w Parku - Noc Muzeów Krotoszyn 2012 Potyczka w Parku - Noc Muzeów Krotoszyn 2012

Potyczka w Parku
Noc Muzeów Krotoszyn 2012
Foto Galeria