Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylkoPoszukiwania terenowe Bombowca Boeing B-17 Miss BeHaven w okolicy Daniszyna 29.10.2016

Poszukiwania B17 Daniszyn 2016
Foto Galeria

Poszukiwania terenowe Bombowca Boeing B-17 Miss BeHaven w okolicy Daniszyna


W minioną sobotę 29 października 2016r zgodnie z zapowiedziami, odbyły się poszukiwania terenowe szczątków samolotu Boeing B-17 Miss BeHaven na polach w pobliżu Daniszyna. Poszukiwania zorganizowało Ostrowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "Enigma” a w samej akcji poza członkami enigmy, brali udział liczni sympatycy tego stowarzyszenia oraz ekipa realizacyjna programu "Było... nie minęło" z Adamem Sikorskim. Na miejscu poszukiwań pojawili się również okoliczni mieszkańcy i ludzie dysponujący informacjami o lądowaniu tego samolotu.
Poszukiwany Boeing B-17 Miss BeHaven w 1945r brał udział w nalocie bombowym na Węgierskie miasto Komarom. Podczas tej misji dostał się pod ogień nieprzyjaciela i odniósł dość spore uszkodzenia. Uszkodzenia te uniemożliwiłyby powrót do bazy, w wyniku czego kapitan powzioł decyzje o opuszczeniu uszkodzonej maszyny i wraz załogą ewakuował się gdzieś w rejonie Krakowa. Sama maszyna poleciała dalej sterowana przez załączonego przed ewakuacją autopilota. Uszkodzony B-17 dotarł w nasze okolice a dokładniej wyladował na polu pomiędzy Daniszynem a Łąkocinami. Latająca forteca B17 Miss BeHaven kilka lat leżała na polu stanowiąc lokalną atrakcję, jak dowiadujemy się z relacji okolicznych mieszkańców oraz źródło różnorakich części zamiennych.
Weekendowe prace terenowe odbywały się w kilku miejscach. Eksploratorzy uzbrojeni w wykrywacze metalu oraz dwie koparki poszukiwali śladów wraku na polu, na którym wylądował pod koniec II wojny światowej ów samolot. Oprócz wspomnianego pola poszukiwania pozostałości maszyny prowadzone były jeszcze w innych, wytypowanych po uprzednio przeprowadzonym wywiadzie wśród świadków wydarzenia miejscach.
Akcja poszukiwawcza zaowocowała weryfikacją kilku domniemanych lokalizacji, w których mogły znajdować się szczątki bombowca B-17. Ponadto od przybyłych mieszkańców okolicznych miejscowości, eksploratorzy dowiedzieli się nowych faktów historycznych dotyczących lądowania i późniejszych losów maszyny.
Podczas akcji wyeksponowane były kawałki skrzydeł poszukiwanego bombowca a pozyskane od okolicznych mieszkańców (inne odnalezione części znajdują się w naszym krotoszyńskim muzeum), ponadto samo wydarzenie pozwoliło przybliżyć pracę eksploratorów, pokazać, że są pasjonatami historii i poszukiwaczami jej śladów a nie wandalami czy szabrownikami. Taki obraz poszukiwaczy skutkować może większą przychylnością ludzi, szczególnie tych lokalnych, którzy posiadają pamiątki po tym samolocie oraz mogą opowiedzieć ciekawe historie z nim związane.
To nie koniec poszukiwań szczątków B-17 na polach w okolicy Daniszyna. Jak dowiedziałem się od prezesa Stowarzyszenia Enigma Dareka Sosińskiego, pozostało jeszcze kilka miejsc do przeszukania. Prace będą, więc kontynuowane w przyszłości.
Sam jestem poszukiwaczem lokalnych historii, więc pozostaje mi jeszcze dodać od siebie, że jeśli posiadają państwo jakieś wspomnienia, informacje na temat np. drógowojennych działań w naszej okolicy, pamiątki, zdjęcia, szczątki maszyn itp bardzo proszę o kontakt z redakcją gazety Rzecz Krotoszyńska lub przez Moją stronę Krotoszyn Niezwykły.
autor;Leszek Zdrach
Poszukiwania terenowe Bombowca Boeing B-17 Miss BeHaven w okolicy Daniszyna 2016 Poszukiwania terenowe Bombowca Boeing B-17 Miss BeHaven w okolicy Daniszyna 2016 Poszukiwania terenowe Bombowca Boeing B-17 Miss BeHaven w okolicy Daniszyna 2016

Pokaż Imprezy na większej mapie