Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Kopalnia Uranu w Kletnie

Kopalnia Uranu w Kletnie
Foto Galeria

Kopalnia Uranu w Kletnie

Pokaż Miejsca na większej mapie
Kopalnia uranu
położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej , najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc, malachit  i innych), kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych.  Długość udostępnionych wyrobisk to około 250 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. Trwają prace nad rozbudową obiektu, zarówno górnicze jak i speleologiczne.
Usługi Edukacyjne świadczone przez Podziemną Trasę Turystyczno-Edukacyjną w Starej Kopalni Uranu w Kletnie to niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne, jakimi są udostępnione wyrobiska historycznej kopalni. Świadczone są na rzecz osób indywidualnych i grup zorganizowanych, szkół wszystkich szczebli  jak i ośrodków naukowo- badawczych.

Oferta:

- zwiedzanie z przewodnikiem,
-nocne zwiedzanie,
- warsztaty dla dzieci i młodzieży,
- wyprawy ekstremalne,
- imprezy integracyjne.
Mamy przekonanie, że niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne jakie stosujemy nie tylko poszerzają wiedzę, ale również rozbudzają nowe zainteresowania i pasje.

Więcej na
www.kletno.pl
Sztolnia jest czynna przez cały rok w godzinach:
9.00-17.00 w okresie zimowym,
9.00-18.00 w okresie letnim.

Kontakt

Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie
tel.kom. +48 601 889 243, kontakt@kletno.pl, www.kletno.pl
SZTOLNIA JEST CAŁKOWICIE BEZPIECZNA POD WZGLĘDEM PROMIENIOWANIA RADIOAKTYWNEGO!