Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko


Jaskinia Głęboka

Jaskinia Głęboka
Foto Galeria

Jaskinia Głęboka Jaskinia Głęboka Jaskinia Głęboka

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Jaskinia Głęboka
Zaledwie 45 minut od Częstochowy lub Katowic znajdziemy miejsce absolutnie wyjątkowe. W "krainie białych skał", nieopodal Skał Kroczyckich, Podlesickich i Rzędkowickich znajduje się Rezerwat Góry Zborów. A w nim, oddana od niedawna do zwiedzania, znajduje się niesamowita Jaskinia Głęboka.
Choć sama Jaskinia jest dziełem natury, to jej wnętrze i okolice są mocno przez człowieka przekształcone, gdyż w dawnych latach wydobywano tutaj m.in kamień wapienny oraz kalcyt.
Obecnie Jaskinia ma długość ok 190 metrów a różnica wysokości pomiędzy skrajnymi punktami to ponad 22 metry.
W Jaskini poza niezwykłymi formami skalnymi, mieniącymi się niezliczoną ilością kolorów spotkać można ciekawe żyjatka. Pierwszym z nich są nietoperze, które na okres zimowy wybierają Jaskinię na miejsce zamieszkania. Są to niezwykle sympatyczne, bardzo delikatne i zupełnie niegroźne stworzenia służące człowiekowi, jako pożeracze komarów. Dlatego coraz liczniejsza grupa nietoperzy tak powinna nas cieszyć.
Drugim stworzeniem, które można spotkać w Jaskini Głębokiej jest nieszczególnie ładny, choć niezwykle ciekawy pająk o nazwie Sieciarz Jaskiniowy. Jest to pająk wyjątkowy, gdyż w przeciwieństwie do innych pająków nie tworzy typowej pajęczyny służącej do polowania na pokarm. Zjada za to ślimaki i ohydne wije. Pomimo dość dużych rozmiarów (nawet do 18 mm) jest zupełnie niegroźny dla człowieka i warto go w Jaskini Głębokiej wypatrywać.
Dla zwiedzających udostępnione są trasy, podczas których zobaczyć można Komorę Południową, Salę z Obniżonym Stropem, Lej Szpatowców i podziemny labirynt.
W każdym z tych miejsc można zobaczyć różne formy naciekowe a także wynik działalności człowieka, który poprzez eksploatację wydobywczą zdewastował te niezwykłe podziemia.
Dodatkową atrakcją uprzyjemniającą zwiedzanie jest niezwykła architektura światła. Specjalnie oświetlone korytarze dodają temu miejscu niezwykłej atmosfery tajemniczości a dodatkowo pięknie podkreślają formy skalne. 
Pomimo iż na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie brakuje jaskiń, to właśnie Jaskinia Głęboka jest miejscem, które trzeba zwiedzić koniecznie gdyż dostarczy ona atrakcji zarówno dla dorosłych jak i młodszych turystów.
A na koniec porada dla chętnych do zwiedzenia Jaskini - aby zwiedzanie było jeszcze bardziej atrakcyjne warto zabrać ze sobą latarkę i ciepłe okrycie gdyż temperatura wewnątrz Jaskini wynosi ok 8 stopni Celsjusza.

Jacek Wójcik
Przewodnicy HABITANTUS
www.facebook.pl/habitantus