Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Jaskinia Głęboka

Jaskinia Głęboka
Foto Galeria

Jaskinia Głęboka

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Jaskinia Głęboka
Zaledwie 45 minut od Częstochowy lub Katowic znajdziemy miejsce absolutnie wyjątkowe. W "krainie białych skał", nieopodal Skał Kroczyckich, Podlesickich i Rzędkowickich znajduje się Rezerwat Góry Zborów. A w nim, oddana od niedawna do zwiedzania, znajduje się niesamowita Jaskinia Głęboka.
Choć sama Jaskinia jest dziełem natury, to jej wnętrze i okolice są mocno przez człowieka przekształcone, gdyż w dawnych latach wydobywano tutaj m.in kamień wapienny oraz kalcyt.
Obecnie Jaskinia ma długość ok 190 metrów a różnica wysokości pomiędzy skrajnymi punktami to ponad 22 metry.
W Jaskini poza niezwykłymi formami skalnymi, mieniącymi się niezliczoną ilością kolorów spotkać można ciekawe żyjatka. Pierwszym z nich są nietoperze, które na okres zimowy wybierają Jaskinię na miejsce zamieszkania. Są to niezwykle sympatyczne, bardzo delikatne i zupełnie niegroźne stworzenia służące człowiekowi, jako pożeracze komarów. Dlatego coraz liczniejsza grupa nietoperzy tak powinna nas cieszyć.
Drugim stworzeniem, które można spotkać w Jaskini Głębokiej jest nieszczególnie ładny, choć niezwykle ciekawy pająk o nazwie Sieciarz Jaskiniowy. Jest to pająk wyjątkowy, gdyż w przeciwieństwie do innych pająków nie tworzy typowej pajęczyny służącej do polowania na pokarm. Zjada za to ślimaki i ohydne wije. Pomimo dość dużych rozmiarów (nawet do 18 mm) jest zupełnie niegroźny dla człowieka i warto go w Jaskini Głębokiej wypatrywać.
Dla zwiedzających udostępnione są trasy, podczas których zobaczyć można Komorę Południową, Salę z Obniżonym Stropem, Lej Szpatowców i podziemny labirynt.
W każdym z tych miejsc można zobaczyć różne formy naciekowe a także wynik działalności człowieka, który poprzez eksploatację wydobywczą zdewastował te niezwykłe podziemia.
Dodatkową atrakcją uprzyjemniającą zwiedzanie jest niezwykła architektura światła. Specjalnie oświetlone korytarze dodają temu miejscu niezwykłej atmosfery tajemniczości a dodatkowo pięknie podkreślają formy skalne. 
Pomimo iż na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie brakuje jaskiń, to właśnie Jaskinia Głęboka jest miejscem, które trzeba zwiedzić koniecznie gdyż dostarczy ona atrakcji zarówno dla dorosłych jak i młodszych turystów.
A na koniec porada dla chętnych do zwiedzenia Jaskini - aby zwiedzanie było jeszcze bardziej atrakcyjne warto zabrać ze sobą latarkę i ciepłe okrycie gdyż temperatura wewnątrz Jaskini wynosi ok 8 stopni Celsjusza.

Jacek Wójcik
Przewodnicy HABITANTUS
www.facebook.pl/habitantus