Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Szaniec Pomnik Powstańców Wielkopolskich w okolicy Krotoszyna


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Szaniec Pomnik Powstańców Wielkopolskich w okolicy Krotoszyna
Foto Galeria

Szaniec powstańców wielkopolskich
W 1968 r. dla upamiętnienia walk powstańczych, które miały miejsce wokół Zdun, Chachalni i Borownicy, powstał szaniec Powstańców Wielkopolskich.

Został on usypany z kamieni na skraju lasu, koło Borownicy. Wokól niego stoją dawne słupy graniczne z wyrytymi literami P - Polska oraz D - Deutsch. W okresie międzywojennym wyznaczały one granicę przebiegająca w okolicach Zdun.

Inicjatorem powstania szańca był Hieronim Ławniczak - nauczyciel krotoszyńskiego liceum. Kopiec jest żywym pomnikiem tamtych dni, odwiedzający to miejsce turyści rzucają kamienie na szaniec. Obecnie, opiekę nad tym miejscem sprawuje Koło PTTK Zduny.

Ze Zdun na szaniec trafić można, idąc ul.Ostrowską w kierunku Chachalni. Po minięciu stawu po lewej stronie, należy skręcić w lewo, w leśną drogę, prowadzącą pod górę. Dukt przebiega przez las. Gdy ten, po ok. 300m kończy się - należy skręcić w lewo. Po ok. 150m szaniec znajduje się po prawej stronie drogi. Zlokalizowany jest on na trasie zielonego szlaku turystycznego: Zduny - Krotoszyn.

źródło:
http://studio.zduny.pl/index.php?mchoice=pomniki
Szaniec Pomnik Powstańców Wielkopolskich w okolicy Krotoszyna