Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com Krzyże Pokutne
Krzyż Pokutny okolica Krzeszowa
Krzyż znajduje się w polu po lewej stronie drogi
jadąc z Krzeszowa do Czadrowa. Podróżując, często po mało uczęszczanych szlakach możemy natknąć się na kamienne, surowe monolity w kształcie krzyża, są to krzyże pokutne. Te swoiste pomniki to tak naprawdę świadectwa zadość uczynienia zbrodni stawiane przez zabójców w miejscu morderstwa. Zwyczaj stawiania krzyża trwał od średniowiecza aż do połowy XIXw. Ówczesne prawo mówiło, że morderca by odkupić swe winy zobowiązany był do stawiania krzyża, pokrycia kosztów pogrzebu i przewodu sądowego. Ponadto miał w obowiązku finansowo wspierać rodzinę zabitego, łożyć na rzecz kościoła oraz w akcie pokuty iść boso do świętego miejsca – prawo mogło różnić się co do regionu np. w pewnych rejonach jeśli zabójca był stanu wolnego, musiał ożenić się z wdową po zamordowanym lub zapłacić za wypite podczas rozprawy sądowej piwo. Każdy przechodząc obok krzyża zwyczajowo winien pomodlić się za dusze zabitego i zabójcy, a sam krzyż powinien przypominać i przestrzegać przed zabójstwami.
Krzyże zazwyczaj wykonywano z miejscowego surowca. Początkowo surowe monolity ewoluowały na przestrzeni lat i zaczęto na nich wykuwać narzędzie morderstwa np. kusze, miecz, widły, sztylety, topory i inne.
Dziś gdy często osamotnione i nierzadko nadgryzione zębem czasu krzyże spotykamy na naszych szlakach wędrówek przystańmy na chwilę w zadumie by wspomnieć tych za sprawą których powstał ten pomnik z przeszłości.
autor: Zdrach
Krzyż pokutny - Pławna Dolna
Krzyż znajdziemy przy drodze do kościoła. Na kamiennym krzyżu wyrzeźbiono wyraźnie widoczny sztylet. Krzyż powstał ponoć, jak podaje legenda, po zabójstwie księdza.
Autor:Zdrach
Krzyż pokutny - Pławna Dolna
Krzyże Pokutne na Zamku Grodno
Krzyż Pokutny Ceska Metuje
Krzyż pokutny - Klecza