Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Pomnik Bolka i Lolka Bielsko-Biała

Pomnik Bolka i Lolka Bielsko-Biała
Foto Galeria

Pomnik Bolek i Lolek Bielsko-Biała

Pokaż Miejsca na większej mapie
Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej
- pomnik w centrum miasta Bielska-Białej, zlokalizowany na dziedzińcu położonym przy ul. Mostowej, przed południowym budynkiem galeri handlowej Sfera.
Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 19 maja 2011 roku. Przedstawia dwie postacie Bolka i Lolka wskazujących palcem na globus, gdzie zaznaczono miasto Bielsko-Biała, głównych bohaterów popularnego filmu animowanego Bolek i Lolek, produkowango w latach 1963-1964 w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Według oficjalnych źródeł rzeźba, podobnie jak w przypadku pomniku Reksia, także znajdującego się w mieście, została odlana z brązu, a jej wysokość mieści się w granicach od 130 cm, waga całego pomnika to około 254 kilogramów.


Bolek i Lolek
- dwaj bohaterowie jednego z najpopularniejszych polskich seriali animowanych.
Twórcą koncepcji i inicjatorem serii był Władysław Nehrebecki. Władysława Nehrebeckiego zainspirowały postacie własnych synów, którzy w momencie powstania serii mieli 7 i 9 lat. Odpowiadali oni postaciom Bolka i Lolka pod względem niektórych cech charakteru, które w filmie zostały przesadzone i wyolbrzymione. Imiona postaci nawiązują natomiast do przedwojennego polskiego filmu Bolek i Lolek z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego, w którym obie tytułowe postacie grał Adolf Dymsza. Autorami rysunkowego wizerunku głównych bohaterów (Bolek - czerwone szorty, żółta bluza, wyższy i szczuplejszy, Lolek - fioletowe spodnie na szelkach, biały podkoszulek, niższy i tęższy) byli Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki. Za montaż, dźwięk i efekty odpowiadali Otokar Balcy i Alojzy Mol. Kompozytorem najbardziej znanego motywu muzycznego jest Waldemar Kazanecki, oprócz niego muzykę do filmu napisał Tadeusz Kocyba.
Seria Bolek i Lolek została zainicjowana w 1962 roku. Pomysł stworzenia serii był odpowiedzią na rozwój telewizji polskiej. Założeniem było stworzenie dwóch bohaterów przeżywających podwórkowe przygody wcielając się w postacie znane z literatury młodzieżowej i z filmów. W pierwszym filmie Kusza (1963) chłopcy wcielają się w postać Wilhelma Tella. Film ten w reżyserii Władysława Nehrebeckiego otrzymał nagrodę na festiwalu w Gottwaldowie. Wszystkie filmy z Bolkiem i Lolkiem powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Najobszerniejsza seria to Przygody Bolka i Lolka, która zawiera 63 odcinki. Pozostałe serie nie są tak obszerne, ale bazują na jednym ściśle określonym temacie, np. podróże po świecie, spędzanie wolnego czasu. Przy realizacji jednego odcinka pracowało około 20 osób. Zajmowało im to kilka miesięcy.
Duet bohaterów szybko zdobył sympatię młodych i starszych widzów. Filmy z ich udziałem odniosły wielki sukces w kraju i za granicą. Były nadawane w wielu krajach na wszystkich kontynentach. W 1973 twórcy filmu wprowadzili na życzenie żeńskiej części widowni nową postać - Tolę. Pierwszy raz wystąpiła w odcinku zatytułowanym "Tola". W sumie pojawiła się w 30 odcinkach.
Większość odcinków nie posiada dialogów. Wyjątkiem są filmy pełnometrażowe i serie z lat 80, gdzie głównym bohaterom głosu użyczały: Bolkowi - Ewa Złotowska, Ilona Kuśmierska, Lolkowi - Danuta Mancewicz, Danuta Przesmycka.
Film Wielka podróż Bolka i Lolka (1977) był pierwszym polskim pełnometrażowym filmem animowanym. W tejże produkcji po raz pierwszy Bolek i Lolek odezwali się na ekranie. Nad filmem pracowało około 30 osób, a w końcowej fazie produkcji nawet 50. Realizacja filmu trwała trzy lata. Tam też pojawiła się postać Jeremiasza - negatywnego bohatera, który miał być wykorzystany w kolejnej serii z Bolkiem i Lolkiem Podróże kosmiczne. Do realizacji Podroży kosmicznych nie doszło, zamiast tego wyprodukowano serię Bolek i Lolek wśród górników. Film wzbudził zainteresowanie amerykańskiej wytwórni Columbia, z którą Studio Filmów Rysunkowych zawarło pierwsze kontrakty. Spór o prawa autorskie do projektu plastycznego postaci przekreślił jednak plany współpracy z amerykańską wytwórnią.
Ostatnie filmy o Bolku i Lolku nakręcono w 1986 roku. Były to dwa filmy montażowe złożone z kilku odcinków z serii Bolek i Lolek na wakacjach i Bajki Bolka i Lolka rozdzielonych komentarzami. Filmy z przygodami niezapomnianego duetu chętnie oglądają kolejne pokolenia. W zorganizowanym przez TVP i Gazetę Wyborczą w 1997 roku plebiscycie "Dobranocka wszech czasów" Bolek i Lolek zajęli pierwsze miejsce przed Smerfami (II miejsce) i Wilkiem i zającem (III miejsce). Obecnie Bolek i Lolek pojawiają się często w książeczkach, kolorowankach, grach i programach komputerowych. W okresie PRL-u również produkowano dużą ilość zabawek: figurki, filmy na przezroczach i taśmie 8 mm, pocztówki, gry zręcznościowe, układanki z klocków i wiele innych.
19 maja 2011 r. w Bielsku-Białej odsłonięto pomnik Bolka i Lolka.

Ciekawostki

- Pełne imiona bohaterów to: Bolesław i Karol.
- Serial był jedyną produkcją europejską dopuszczoną do emisji w Iranie po rewolucji islamskiej w
         1978 roku.
- W serialu zagościły także postacie z innych polskich produkcji: Reksio oraz Miś Uszatek (jako postać
          rysunkowa). Bolek i Lolek oglądali je na ekranie telewizora. W podobny sposób Bolek i Lolek
          wystąpili w Reksiu. Ponadto fragmenty serialu niejednokrotnie wykorzystywano jako cytat filmowy w
          filmach aktorskich.
- Jeden z nadajników podziemnego Radia Solidarność nazywał się Bolek i Lolek.
- Imionami bohaterów nazwano kalkulatory produkowane przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne 
          "Elwro" - Elwro 441 Bolek i Elwro 481 Lolek.
- Ulice Bolka i Lolka znajdują się w Dziekanowie Leśnym, Kwidzynie, Olsztynie, Ostrowie
          Wielkopolskim i w Zielonej Górze.

źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bolek_i_Lolek
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Bolka_i_Lolka_w_Bielsku-Bia%C5%82ej