Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Niemiecki Obóz zagłady Gross-Rosen w RogoźnicyPokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Wycieczkę zaczynamy w strugach deszczu, więc najpierw udajemy się do muzeum. Muzealne ekspozycje przedstawiają nam historię obozu, obozowe stroje, przedmioty używane przez więźniów i obsługę. Na ścianach wśród ekspozycji wiszą zdjęcia. Przedstawiają one realia obozowego życia. Jedna tablica przykuwa uwagę. Przedstawia fotokopie dokumentów, oraz widnieje tu napis „Aż 209 firm i zakładów wykorzystywało prace więźniów KL Gross-Rosen, m.in. Siemens u.Halske, Blaupunkt, Krupp AG, Telefunken, Zeiss, IG Farben, Osram, Arado-Werke, Dynamit AG, Nobel, Philips”. Czy wiele z tych nazw nie brzmi znajomo?

Do obozu wchodzimy bramą z wartownią, na której widnieje napis Arbeit Macht Frei. Zwiedzamy wartownię, z której roztacza się rozległy widok na obóz. W obozie trafiamy na fundamenty zniszczonych baraków i innych obiektów infrastruktury obozowej, takich jak basen czy dzwonnica. Nie wszystkie obiekty są jednak zniszczone. Jednym z kilku odrestaurowanych jest budynek kuchni. Odrestaurowane budynki można dowoli zwiedzać. W większości są wewnątrz oświetlone. Obraz grozy i kaźni przychodzi na placu apelowym, na którego środku stoi szubienica. Udajemy się w stronę wysuszonego drzewa.
Pod symbolem drzewa znajdziemy gro tablic pamiątkowych poświęconych osadzonym tu ludziom. W tej części znajduje się także pomnik w kształcie urny z prochami poległych. W niechlubnym prawym tylnym rogu nieopodal ogrodzenia oglądamy tak charakterystyczne dla nazistowskich obozów, krematorium. Spacerując po obozie mijamy wiele baraków, w których znajdowały się warsztaty firm, o których wspominałem.
Wychodzimy z obozu w stronę kamieniołomu. W tym miejscu więźniowie katorżniczo pracowali podczas wydobycia kamienia. Dno wielki, monumentalnego, zatykającego dech w piersiach kamieniołomu zalane jest wodą. W około pozostałość infrastruktury. Wyciągarki z rozwieszonymi jeszcze linami, budki strażników, stare lampy i wielkie granitowe bloki ułożone wzdłuż alejki przeznaczonej dla zwiedzających. Swoją wielkością kamieniołom nakreśla ogrom krzywdy i cierpień więźniów osadzonych i pracujących w obozie.

Informacja na temat Zwiedzania
www.gross-rosen.pl

Historia
Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Pierwszy transport przybył tam 2 sierpnia 1940 roku.
1 maja 1941 roku Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. W pierwszych dwóch latach istnienia KL Gross-Rosen był małym obozem nastawionym w dalszym ciągu na obsługę kamieniołomu. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych powodowały duża śmiertelność, a KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.

Zasadnicza rozbudowa obozu Gross-Rosen przypada na rok 1944, zmienia się również jego charakter; obok centrali w Gross-Rosen powstają liczne filie (około 100) zlokalizowane przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej.
Do największych należały obozy: AL Fünfteichen w Jelczu, 4 obozy we Wrocławiu (Breslau), Dyhernfurth w Brzegu Dolnym, Landeshut w Kamiennej Górze oraz w zespół obozów Riese zlokalizowanych w Górach Sowich.

Ogółem przez Gross-Rosen – obóz macierzysty i jego filie – przeszło około 125 000 więźniów, w tym również więźniowie nie rejestrowani, przywożenia do obozu na egzekucję, np. 2 500 radzieckich jeńców wojennych.
Do najliczniejszych grup narodowościowych w kompleksie Gross-Rosen (obóz główny i jego filie) należeli Żydzi (obywatele różnych państw europejskich), Polacy oraz obywatele byłego Związku Radzieckiego.

Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 000.

Jednym z najtragiczniejszych okresów w dziejach tego obozu była jego ewakuacja. Podczas transportów (nawet kilkutygodniowych)  zginęło wiele tysięcy więźniów.

Od jesieni 1943 roku do lutego 1945 roku działał na terenie KL Gross-Rosen wychowawczy obóz pracy wrocławskiego gestapo (AEL), przez który przeszło 4 200 więźniów.

źródło:http://www.gross-rosen.eu/historia-kl-gross-rosen/
www.gross-rosen.plObóz Gross-Rosen w Rogoźnicy
Foto Galeria

Kamieniołom Gross-Rosen
Obóz Gross-Rosen w Rogoźnicy Foto Galeria
Kamieniołom Gross-Rosen