Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Obóz w Kolcach filia obozu Gross Rosen


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Obóz w Kolcach filia obozu Gross Rosen
Foto Galeria

Kolce (niem. Dörnhau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Głuszyca, na pograniczu Gór Sowich i Gór Suchych w Sudetach Środkowych.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Wieś nad Bystrzycą położona przy drodze do Bartnicy. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1511 roku. Historia wsi nie obfituje w żadne duże wydarzenia. Podczas II Wojny światowej naziści utworzyli w Kolcach i okolicy obozy pracy, filie Gross Rosen. Na zboczach Światowida znajduje się Cmentarz Ofiar Faszyzmu, gdzie w 25 zbiorowych mogiłach pochowano 2000 jeńców, którzy byli zatrudnieni w czasie wojny przy budowie systemu podziemnych sztolni pod kryptonimem Riese w pobliskiej Osówce oraz przy budowie dróg, linii kolejowych oraz w kamieniołomach. W centralnym punkcie cmentarza znajduje się obelisk z tablicą, na której znajduje się napis: "Ludzie ludziom zgotowali ten los - ofiarom faszyzmu mieszkańcy Głuszycy, 1 września 1978". Słowa te, wykute są także w języku hebrajskim ponieważ na cmentarzu spoczywają także szczątki Żydów.

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolce

Obóz w Kolcach filia obozu Gross Rosen