Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Kościół pw Najświętszego Serca Jezusowego w Smolicach


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
































Kościół pw Najświętszego Serca Jezusowego w Smolicach
Foto Galeria  2008

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego

W XV wieku we wsi powstał kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Został zbudowany w 1466 roku z inicjatywy Smolickich
– ówczesnych  właścicieli wsi. W 1736 roku Rogalińscy na miejscu tegoż kościoła postawili nowy drewniany kościół z fundacji Romana Rogalińskiego.

Obecny kościół został zbudowany w stylu neobarokowym w latach 1907
– 1909,

a ufundowała go Hrabina Helena von Zieten. Smolicki kościół jest cennym zabytkiem. Zbudowano go z cegły, jest dwustronnie tynkowany, kryty dachówką i blachą cynkową malowaną.

Blachę miedzianą zrabowali Niemcy w 1944 roku. Fasadę kościoła stanowi czterokondygnacyjna wieża, zakończona kulą z krzyżem. Główne wejście znajduje się w 46
– metrowej wieży, od zachodniej strony kościoła. Jest pięć ołtarzy: główny, dwa boczne oraz w kaplicy i prezbiterium.Ołtarz główny wykonano z drewna polichromowego i złoconego. Po prawej jego stronie znajduje się złocona figura św. Wojciecha. Po lewej – również złocona figura św. Wawrzyńca w szacie diakona. Ołtarz ten zdobią dwa zamienne obrazy: Serca Pana Jezusa  z 1915 roku oraz Matki Boskiej Smolickiej, prawdopodobnie z końca XIV wieku. Prawy, boczny późnobarokowy ołtarz był w dawnym kościele ołtarzem głównym. Pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. a przedstawia św. Piotra i Pawła. Nad nim znajduje się obraz przedstawiający św. Wojciecha – patrona parafii. Część centralną ołtarza zajmuje portret Maryi Niepokalanej.

W lewym bocznym ołtarzu znajdują się rzeźby przedstawiające św. Franciszka,              św. Antoniego, powyżej
– obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W polu centralnym – obraz św Wawrzyńca, a pod nim płaskorzeźba przedstawiająca św. Józefa Rzemieślnika.

Po lewej stronie ołtarza głównego znajduje się loża tzn. pomieszczenie, w którym uczestniczyli w nabożeństwie fundatorzy kościoła. Po prawej stronie, natomiast jet wejście do zakrystii.

Nawy sklepione są kolebkowo, przy czym nawa główna jest bogato zdobiona zdobiona dekoracją sztukatorską.

Na kapitolach umieszczono czterech aniołów zwróconych do środka świątyni, dmiących w trąby, a ponad nimi malowidła wyobrażające czterech ewangelistów.

Na balkonie chóru, znajdują się organy  wykonane przez Saura i opatrzone napisem
„Opuo 1008”.

w 25 oknach znajdują się przepiękne witraże ufundowane w 1913 roku prez hrabinę, a wykonane w pracowni niejakiego Kharda w Charlottenburgu. W czterech największych znajdują się postacie fundatorów kościoła.

W świątyni znajdują się dwa dzwony. Dzwon główny waży 520 kg, a sygnarek 36 kg. Oba zostały zakupione po wojnie, gdyż poprzednie zrabowali Niemcy.

Proboszczem parafii od sierpnia 2003 roku jest ksiądz Krzysztof Woźny, który zastąpił długoletniego proboszcza, księdza kanonika Cypriana Stochaja.

Do parafii w Smolicach należą wsie: Zdziętawy, Raszewy i część Pasierb.

źródło:
http://sites.google.com/site/smolice/ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82wsmolicach
Kościół pw Najświętszego Serca Jezusowego w Smolicach