Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu
Foto Galeria 2012

Świątynia Wang w Karpaczu

Jednym ze szlagierowych miejsc w Karpaczu jest niewielki górski drewniany kościół znany jako Świątynia Wang lub Kościół Wang. Budowla pochodzi z Norwegii i została przetransportowana do Karpacza w 1842 z miejscowości Vang. Kościół Wang zbudowano na przełomie XII i XIII z grubych sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Nie była to osobliwa konstrukcja, w owym czasie w Norwegii powstało około tysiąca kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Do dzisiejszych czasów przetrwała zaledwie ich garstka. Świątynia Wang jest uważana za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
Ludność Vang w Norwegi w XIX w. doszła do wniosku że świątynia stała się za mała na ich potrzeby, więc postanowiła go sprzedać. Po jakimś czasie pojawił się kupiec zainteresowany świątynią a był nim norweski malarz Jan Krystian Dahl. To on przebywający w Dreźnie namówił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do zakupu drewnianego kościółka dla berlińskiego muzeum. Król przystał na tę propozycje i już w 1841 roku rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, a potem do Berlina. Wtedy zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała go, żeby budowlę przewieźć na Śląsk. Drewniany kościółek znowu ruszył w drogę najpierw Odrą przewieziono go do Malczyc, a stamtąd drogą lądową do Karpacza Górnego, który wówczas nosił nazwę Brückenberg. I tak po długiej podróży 28 lipca 1844 świątynia Wang stała się kościołem miejscowej ewangelickiej parafii i pozostaje w tej roli do dziś, ponadto stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Karpacza. Jak już wspomniałem kościół wykonano z grubych drewnianych bali bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia to zręcznie wykonane  złącza ciesielskie. Wewnątrz świątynia ozdobiona jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Obecna bryła obiektu uległa znacznej rozbudowie, podczas prac konserwatorskich, wszystko zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi. Dobudowano również wysoką kamienną dzwonnicę, która dodatkowo chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki.

Tekst na podstawie:pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%85tynia_Wang
Świątynia Wang w Karpaczu Foto Galeria

Pokaż Ciekawe Miejsca na większej mapie
Świątynia Wang w Karpaczu Foto Galeria 2019

Świątynia Wang w Karpaczu
Foto Galeria 2019