Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com
Rodzinna Turystyka Aktywna -  Zdrach - Turystyczny Przewodnik po Polsce i nie tylko


Zapora Wodna Złotnicka na Kwisie

Zapora Złotnicka na Kwisie
Foto Galeria 2012

Zapora Wodna Złotnicka na Kwisie Zapora Wodna Złotnicka na Kwisie Zapora Wodna Złotnicka na Kwisie

Pokaż Miejsca na większej mapie
Zapora i elektrownia Wodna na jeziorze Złotnickim

Malowniczo położona
Zapora Złotnicka została wybudowana według projektu radcy budowlanego Curta Bachmanna z Jeleniej Góry. Zlokalizowano ją na 103 km od ujścia Kwisy , koło Złotnik Lubańskich, powyżej Jeziora Leśniańskiego, również w przełomowym odcinku doliny, co zmniejszylo koszty inwestycji. Wstępne prace przy budowie tamy rozpoczęto w kwietniu 1919 roku. Budowa zapory w Złotnikach Lubańskich przypadła na trudny okres powojenny, przy ciągłych strajkach i galopującej inflacji. Dał się odczuć brak włoskich fachowców, których zatrudniano przy budowie zapory koło Leśnej. Z konieczności wiec korzystano z  usług miejscowych robotników. Na budowie zatrudniano 325 ludzi. Surowca do budowy dostarczał pobliski kamieniołom, natomiast cement sprowadzano aż z Opola. Koszt inwestycji zamknął się kwotą 2,1 mln marek w złocie. Budowę zakończono w 1924 roku. Budowa zbiornika była rozwinięciem planu ochrony przeciwpowodziowej Pogórza Sudeckiego i była czwartą tego rodzaju inwestycją na Dolnym Śląsku po niżej położonej Leśnej (1901 - 7907), Pilchowicach na Bobrze (1904 -1912) i Lubachowie na Bystrzycy (1912- 1917).

Dane Techniczne

- Tama ma 36m wysokości z czego 27,5 m nad poziomem terenu.
- Długość korony to 168m.
- Szerokość zapory w koronie osiąga 5m, a w stopie 27m
- W wyniku budowy zapory powstało jezioro o pojemności 10,5 mln m i powierzchni 125 ha. Wody Kwisy 
  spiętrzone są tu na długości około 8,4 km.

Urządzenia zrzutowe

Upust powierzchniowy z klapami o wysokości 70 cm z dwoma przęsłami po 22,5 m i kaskadą. Sztolnia obiegowa o długości 150 m z dwoma zasuwami o średnicy 1400 mm.
Upusty denne z zasuwami o średnicy 0 1400 mm i 0 7000 mm.

Elektrownia wodna

U podnóża zapory wybudowano w latach 1922-24 elektrownie wodną. Elektrownia zaopatrzona jest w trzy turbiny Francisa o łącznej mocy 4,42 MW.

tekst na podstaiwe Tablica Informacyjna Przy Zaporze   
 Zapora Złotnicka na Kwisie  Zapora Złotnicka na Kwisie  Zapora Złotnicka na Kwisie

Zapora Złotnicka na Kwisie
Foto Galeria 2011