Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Zapora i Elektrownia Wodna w Pilchowicach

Zapora Wodna Pilchowice na Bobrze
Foto Galeria 2012

Zapora Wodna Pilchowice na Bobrze Tama na Bobrze

Pokaż Miejsca na większej mapie
Zapora Wodna Pilchowice na Bobrze
Do zapory dojeżdżamy od strony Jeleniej Góry. Jadąc wąską drogą, po serii zakrętów, mijamy malowniczy most kolejowy, a naszym oczom ukazuje się piękny zalew. Auto zostawiamy na parkingu i ruszmy na koronę zapory. Będąc na koronie mamy niepowtarzalną możliwość zobaczenia z jednej strony sielankowego widoku na spokojny, wkomponowany w krajobraz zalew, a z drugiej strony spoglądamy w przepaść, która tworzy ogromny kamienny mur zapory. Ta kamienna konstrukcja jest największą tego typu zaporą wodną w Polsce i drugą, co do wysokości po zaporze nad Soliną. Geneza jej powstania przedstawia się następująco.
Po katastrofalnej powodzi z lipca 1897 roku, zaczęto poważnie myśleć nad uregulowaniem rzek w Karkonoszach. Projektem przeciwpowodziowego systemu chroniącym Dolny Śląsk zajął się prof. dr Otto Intze z Aachen. Jego projekt zakładał budowę szeregu zapór i zalewów na najbardziej newralgicznych rzekach regionu. Pracę nad budową zapory w Pilchowicach zaczęto w 1902 roku. Prace budowlane zaczęto od wykucia 383 metrowej sztolni potrzebnej do przepływu wody, następnie usypano ziemną tamę. Po przekierowaniu nurtu rzeki do ówcześnie wykutej sztolni, zaczęto wykuwać ogromny fundament. W końcu w 1908 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny i zaczęto stawiać zaporę. Zapora jest zaporą łukową o zbliżonym do trójkąta przekroju poprzecznym, posiada 50,0 m podstawę, a jej wysokość to 62,0 m. Zbudowana została z kamieni i betonu, a kubatura muru to 275.000 m3. Ponadto posiada udostępnioną dla ruchu koronę o długości 270,0 m i i szerokości 7,5 m. Wybudowanie tej pięknej kamiennej konstrukcji zlecono firmie Guido Simon. Zapora powstała pomiędzy wniesieniami Korzec i Górą Zamkową. Budowę ukończono bardzo szybko, jak na owe czasy, bo już w 1912 roku. Uroczyste otwarcie i przekazanie do użytku w obecności cesarza Wilhelma II obyło się 16.11.1912 roku. Równocześnie z oddaniem zapory oddano również elektrownię wodną wybudowaną u jej stóp. W elektrowni do 2012 roku pracowało  6 turbozespołów o łącznej mocy 7,585 MW. Obecnie (2013 rok) Elektrownia jest modernizowana i unowocześniana. W wyniku wybudowani zapory powstał malowniczo wkomponowany w krajobraz zalew o pojemności 54.000.000 m3 i powierzchni 240 ha. Zapora miała swój chrzest „bojowy” podczas powodzi w 1915 roku. Doskonale się sprawiła i zmniejszyła skutki powodzi. Kolejne powodzie odnotowano tu w 1926, 1930, 1938, 1958, 1977, 1981, 1997 roku.  
Zapora w Pilchowicach jest niezwykle malowniczo położona i godna polecenia. Z jej korony doskonale widzimy zalew, stację kolejową osadzoną na skalnej półce, a w oddali stary, stalowy most kolejowy. U podnóża zaś przygniata nas monumentalizm konstrukcji. Miejsce jest niezwykłe, malownicze, jedyne w swoim rodzaju i na pewno godne polecenia. Polecam wybrać się tu jesiennym porankiem, kiedy to towarzyszy nam gra zapachów, a naszym oczom ukazuje się piękny widok, kolorowych liści, które przyozdabiają drzewa rosnące na pobliskich wzgórzach.
autor:Zdrach
Zapora Pilchowice na Bobrze

Zapora Wodna Pilchowice na Bobrze
Foto Galeria 2011

Zapora Wodna Pilchowice na Bobrze

Zapora Wodna Pilchowice na Bobrze
Foto Galeria Wrzesień 2012

Elektrownia Wodna przy Zaporze Pilchowice 1

Elektrownia Wodna
przy Zaporze Pilchowice 1

Zapora Wodna Pilchowice na Bobrze

Zapora i Elektrownia Wodna w Pilchowicach
Foto Galeria 2020