Autor Witryny/Website by: Leszek Zdrach, Autor fotografii/Photographs by: Leszek Zdrach, Kontakt/Contact: leszekzdrach@gmail.com

Skocznia narciarska Wielka Krokiew w Zakopanem


Pokaż Miejsca na większej mapielokalizacja
Skocznia narciarska Wielka Krokiew w Zakopanem
Foto Galeria 

Skocznia narciarska Wielka Krokiew w Zakopanem
Wielka Krokiew
im. Stanisława Marusarza – skocznia narciarska w Zakopanem nazwana imieniem narciarza Stanisława Marusarza, usytuowana na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach. Zbudowana została według projektu Karola Stryjeńskiego, uroczyście otwarta 22 marca 1925. Jest największą skocznią narciarską w Polsce. Jej obecny punkt konstrukcyjny jest usytuowany na 120. metrze. Skocznia wyposażona jest w sztuczne oświetlenie, które jest potrzebne w rozgrywaniu konkursów wieczornych.

Historia

Od 1990 na Wielkiej Krokwi odbywają się zawody najważniejszego cyklu w skokach narciarskich - Pucharu Świata. W 2003 oraz 2004 Komisja Skoków Narciarskich FIS uznała zakopiańskie zawody PŚ za najlepsze z całego cyklu. Trzykrotnie Krokiew gościła zawodników podczas mistrzostw świata (więcej razy - sześciokrotnie - mistrzostwa świata odbywały się jedynie w Lahti). Na Wielkiej Krokwi podczas zimowej uniwersjady (2001) odbył się konkurs skoków, wtedy Łukasz Kruczek pierwszy raz w historii uniwersjady wygrał na skoczni dużej, po tym, jak triumfował także na obiekcie normalnym. Latem 2004 położono na zeskoku igelit, dzięki czemu na Wielkiej Krokwi mogą się odbywać zawody w sezonie letnim. Wielka Krokiew była areną pierwszych w historii skoków nocnych podczas zawodów Grand Prix (2004).

Charakterystyka

Obecnie jest największą skocznią w Polsce (obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle) z homologacją FIS.

Dane skoczni

    * Punkt konstrukcyjny: 120 m
    * Wielkość skoczni (HS): 134 m
    * Długość rozbiegu: 91 m
    * Nachylenie progu: 11°
    * Wysokość progu: 3 m
    * Nachylenie zeskoku: 35,5°
    * Średnia prędkość na rozbiegu: ok. 91,8 km/h (88,4km/h podczas zawodów Pucharu Świata w skokach
       narciarskich w 2011
    * Najdłuższy skok: Eirik Ulimoen, 146,5 m(skok letni)

Trybuny

Trybuny Wielkiej Krokwi mogą pomieścić ok. 50 tys. osób, dzięki czemu jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun. Podczas konkursu Pucharu Świata w 2002 pod skocznią zgromadziła się ponad 53-tysięczna publiczność. Obecnie przy okazji zawodów najwyższej rangi udostępniane są bilety w liczbie od 22 do 28 tysięcy.

Ÿród³o:http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Krokiew